Jablečný mošt si doma vyrobíte sami, není nic jednoduššího!

Jablečný mošt

Víte, s čím mají mnozí lidé spojený podzim? S jablečným moštem. Tento typický nápoj si lze v čerstvém stavu dopřát pouze v době, kdy dozrávají různá jablka. Nápoj obsahující mraky vitamínů a energie se v podzimních měsících vyrábí doslova jako na drátku a není se vůbec čemu divit. Různé zahrádkářské spolky mají své místnosti s velkými lisy doslova přeplněné a někde se čeká bez objednání i pár hodin. Ne vždy je ale nezbytné vyrazit právě k zahrádkářům. Jablečný mošt si můžete jednoduše vylisovat i u vás doma. My jsme tak učinili a výsledek byl perfektní.

Výběr správných jablek jako základ

Jak sladký mošt máte rádi? Tuto otázku si položte ještě před tím, než začnete sbírat konkrétní druh jablek. Jestliže milujete opravdu sladký, pak saďte na jaderničky. Ostatně právě z nich se také nejčastěji pálí slivovice. Vybírat lze třeba i odrůdu golden delicious, případně jiné. My jsme měli dispozici právě tato jablíčka. Několik červených kusů představuje odrůda karneval, která je přece jenom poněkud kyselejší. Pokud je vám chuť lhostejnější, volte klidně i hodně velký mix nejrůznějších jablíček.

Jablka

Stav zralosti jablek

I ten hraje důležitou roli. Jestliže chcete opravdu svěží mošt, nebojte se jablka natrhat. Padaná jsou často již přezrálá, což má za následek jejich moučnou konzistenci, jež není optimální. Vyteče z nich zkrátka poměrně málo potřebné šťávy, případně bude součástí moštu i dužnina. U většiny lisů nepočítejte s tím, že byste se setkali s finálním produktem, který bude od takovýchto malých kousků zcela oproštěn. My jsme brali padaná jablka, nicméně jistotu jsme měli v tom, že na zemi rozhodně nebyla dlouho.

Lis nepotřebujete, stačí odšťavňovač…

Klasicky se jablečný mošt vyrábí tak, že se jablka umyjí, rozsekají na malé kousíčky a následně dochází k lisování. Doma takové možnosti má jen málokdo, a tak jsme i my zvolili alternativu, jejímž výsledkem je totožný produkt. V odšťavňovači bez problémů vylisujete úplně stejný mošt jako v lisu. Jen z jablek nedostanete úplně veškerou šťávu. Odpad zkrátka obsahuje trochu tekutiny.

Jaký odšťavňovač volit?

Pokud hodláte odšťavňovač používat pouze občas a na menší množství ovoce, je fakticky úplně jedno, jaký model zvolíte. My máme k dispozici nejlevnější přístroj čínské provenience a bohatě tok výrobě moštu postačí. Větší modely sice zpravidla disponují poněkud větším prostorem pro více jablíček, nicméně k malovýrobě to rozhodně není zapotřebí.

Vybavení k moštování

Jablka důkladně ošetřete

V každém případě. Jejich omytí je pouhým základem. Následně byste měli jablka přebrat a oprostit nalepených listů, trávy a podobně. Poté už můžete začít ovoce krájet. Jestliže se vám nechce, není problém krájet jenom na čtvrtiny. Mnohdy je ovšem otvor v samotném odšťavňovači malý, a tak se může stát, že se jablíčko zasekne. Optimální je zbavit jablíčka také jádřinců. Riskovat, že se vám jadérko dostane do moštu, není optimální. Také se může stát, že dojde k jeho rozseknutí. I v tomto případě není o co stát. Jinak počítejte s tím, že se při odšťavňování bude tvořit pěna. Nejde o nic neobvyklého. Na kvalitu moštu nemá žádný vliv. Možná bude naopak lepší. Ostatně pěna je patrná i v našem videu.

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.