Infratopení v zimní zahradě: Elegantní a ekonomické řešení
Vytápění zimní zahrady je poměrně častým tématem u spousty lidí vlastnících rodinný dům. Právě tato místnost často vzniká až po realizaci novostavby jako přístavba. I když stavíte zimní zahradu s objektem dohromady, tento prostor vyžaduje specifickou teplotu a vhodné vytápění. Alternativ je samozřejmě vcelku hodně, nicméně výbornou volbu představuje infratopení. Že jste se s tímto druhem vytápění ještě nesetkali a nevíte, jaké jsou jeho hlavní přednosti. Pak nepřestávejte číst, prozradíme vám to v následujících řádcích.
Podstata fungování infratopení
Nic složitého. Základem celého fungování infratopení je vydávání sálavého tepla, jež se line od zdroje. Jinými slovy, teplo vzniká až v momentu, kdy vzduch jdoucí ze zdroje narazí na pevné předměty, jako jsou třeba podlaha, nábytek, případně osoby v zimní zahradě. Tyto objekty jsou tedy zahřívány a až od nich se poté zahřívá samotný vzduch v místnosti. Když navíc dopadá energie na sklo, je vzduch odrážen díky infračervenému záření zpět do interiéru a nedochází k tepelným únikům. Ty jinak bývají u konvenčního vytápění poměrně markantní. Jinak řečeno, za vytápění zimní zahrady zaplatíte mnohem více peněz. To ale určitě není jediná výhoda infratopení…
Mnohem příjemnější pocit
Zatímco klasické konvenční vytápění není příliš přirozené, u infratopení je tomu jinak. Rozložení teplot v konkrétní místnosti je maximálně rovnoměrné, takže i pocity lidí v interiéru jsou mnohem lepší. Získají maximální tepelný komfort. Zapomeňte také na klasickou cirkulaci vzduchu v místnosti. Díky její absenci nedochází k víření prachových částic, jež mohou jak lidem, tak i rostlinám značně škodit. Sálavé teplo je prostě přirozené.
Jaká je tedy energetická úspora?
Poměrně vysoká. Oproti konvenčnímu topení se s infrapanely můžete dostat až na rozmezí od 20 do 30 %. Finančně se může jednak klidně i o rozdíl několika tisíc korun ročně.
Zdravotní aspekty
Infratopení také vysouší zdi, díky čemuž se nevytváří vlhkost a s ní spojené plísně. Snížení vzdušné vlhkosti, jež je potřebná ke správnému růstu jednotlivých rostlin, ale nedochází.
Různé typy infratopení
Infratopení lze volit v několika podobách. Do zimní zahrady jsou optimální nástěnné a stropní infrapanely. Tato elektrická sálavá topidla jsou uzpůsobena předně tak, aby je bylo možné jednoduše přichytit ke stěně nebo stropu. Samotná zařízení jsou typická i vynikajícími izolačními vlastnostmi. Lze je tak montovat klidně i na hořlavé materiály. Do interiérů budov lze také využít podlahové infrapanely, případně infraobrazy. Alternativ je zkrátka hodně.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.