Infikované osivo rajčete a papriky v zásilkách z Číny bylo zachyceno
Osivo infikované virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete (ToBRFV) a viroidem vřetenovitosti hlíz bramboru (PSTVd) bylo objeveno v zásilkách, které k nám putovaly z Číny. Dokázal je zachytit Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Kontaminované zdroje nařídil zlikvidovat. O jaké konkrétní choroby se jednalo, co způsobují a jaké bylo nebezpečí? to vám prozradíme v následujících řádcích.
Řeší se i další podezření
Zachyceno bylo osivo rajčat infikované virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete. Zkráceně se označuje ToBRFV a jeho anglický název zní Tomato brown rugose fruit virus. Druhý byl viroid vřetenovitosti hlíz bramboru PSTVd s anglickým označením Potato spindle tuber viroid. Jinak se také jednalo o osivo paprik infikované PSTVd. Aktuálně se řeší další podezření škodlivých organismů při dovozu osiv ze třetích zemí.
Loňské nálezy alarmují
Už v loňském roce ÚKZÚZ potvrdil přítomnost ToBRFV hned v deseti vzorcích z asijských zemí, jako jsou Čína, Indie a Tchaj-wan. Vše bylo zlikvidováno. O fytosanitárním riziku ToBRFV a samotných opatřeních proti viru ÚKZÚZ informoval už na konci roku 2019.
Hrozily značné ztráty
Třeba takový viroid vřetenovitosti dokáže způsobit barevné změny na listech, deformace a také snížení klíčivosti. Růst je tak velmi pomalý, plody tvrdé a rajče nedokáže dozrát. prostřednictvím infikovaných semen hrozí přenos na velké vzdálenosti. Vypěstované plody jsou katastrofální a fakticky nekonzumovatelné a samozřejmě neprodejné. Pěstitelům by tak mohly vzniknout milionové škody. Naštěstí vše zafungovalo tak, jak má, a osivo bylo zlikvidováno.
Viroid vřetenovitosti hlíz bramboru PSTVd byl zjištěn v České republice už mnohokrát a je stejně jako ToBRFV úředně regulován v rámci EU.
Zdroj dat: akcr.cz
Rozkrojené rajče: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.