Ibišek může být velice užitečný také pro naše zdraví
Ibišek, nebo také proskurník lékařský (Althea officinalis) je poměrně rozšířená rostlina, která nevyžaduje příliš mnoho péče. Do jejího pěstování se tak mohou pustit i naprostí začátečníci. Kromě krásy na zahradě může prospět také zdraví člověka. K léčebnému použití se odebírají zejména kořeny rostliny, které zajišťují zdraví trávicího a dýchacího ústrojí. Mají protizánětlivé účinky a použít se dají také do domácí kosmetiky.
Tradiční a lidové léčitelství
Ibišek se využívá i v dnešním léčitelství. Tradičně se používal zejména pro léčbu onemocnění dýchacích a trávicích orgánů. Kořen se používal pro své protizánětlivé a expektorační vlastnosti, zmírňuje otoky patra a mandlí, tiší kašel a uvolňuje od hlenů. Kořen se taktéž používal při zánětech žaludku a žaludečních potížích. V lidovém léčitelství se používá na obklady, jako pleťová voda a výplach pro kožní nádory a popáleniny. Vyrábí se z něj také sirupy, nálevy, odvary nebo lkoholové tinktury.
Foto: Pixabay
Jak ibišek vypadá?
Ibišek může dorůst do výšky až dvou metrů. Má jeden hlavní stonek a poté další silné stonky, které se ale vyskytují u starších keřů. Listy jsou zaoblené a na dotyk samotové. Květy mohou být bílé až do růžova a rostou po pěti až sedmi květenstvích. Kvetení probíhá od začátku července až do konce srpna. Latinské jméno je odvozeno od řeckého slova „althaca“, což můžeme přeložit jako „léčit“ nebo „mnohoužitečné“.
Péče a množení
Ibišek je možné množit semeny, vyžaduje to ale velkou dávku trpělivosti. Semena zaséváme brzy na jaře a po dobu dvou let je necháváme v chladné místnosti. Pro pěstování je ideální vlhká a dobře propustná půda. Kořen pro léčebné účinky se sklízí z dvouletých rostlin. Kořen můžeme vykopat tak, že z rostliny zbude 25 až 30 % kořene. To stačí pro přirozenou obnovu rostliny. Sklízíme obvykle brzy na jaře nebo pozdě na podzim. Z jedné rostliny odebíráme kořeny jednou za tři až čtyři roky.
Zpracování kořene
Po vykopání kořen odřízneme od stonku a opláchneme. Poté sušíme po dobu asi tří dnů. Poté jej nakrájíme na proužky dlouhé 30 až 35 cm. Ty pak sušíme při teplotě do 50 °C. K sušení je zapotřebí suchých místností bez vlhkosti s dostatečným přístupem vzduchu. Listy a stonky sklízíme před začátkem květu.
Zdroj: https://burea-uinsurance.com/en/marshmallow-benefits-properties-calorie-content-useful-properties-and-harm/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!