I popraskaná rajčata lze dlouhodobě uchovávat – stačí si pomoci šikovným trikem se solí

Prasklé rajče

I popraskaná rajčata lze dlouhodobě uchovávat – stačí si pomoci šikovným trikem. Pokud rajčata popraskají, znamená to, že jste udělali nějakou pěstitelskou chybu. Pokud je však musíte sklidit v tomto stavu, ošetřete je.

Rajče jedlé, někdy známé také pod jménem lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovitých (Solanaceae), se na zahradách pěstuje poměrně často. Ne vždy však dává tak chutné a bezchybné plody, jak bychom si představovali. Časté je například praskání plodů. Pokud mu nedokážeme předcházet, měli bychom rajčata alespoň správně ošetřit, aby dlouho vydržela uskladněná.

Proč rajčata praskají

Důvodů, proč tyto plody na našich zahradách praskají, je celá řada. Nejčastějším důvodem je přemokření, ale někdy může stejný stav způsobit i přesušení. Další možností je přehnojení nebo nějaká choroba. Pokud jsou však plody jinak zdravé a jejich jediným problémem je právě prasklina, nemusíte ještě svou úrodu odepisovat. Postačí jednoduchý trik.

Sůl

Foto: Pixabay

Poškozené plody navíc nijak neztrácí na obsahu živin. I nadále obsahují mnohé prospěšné látky, jako například vitamíny C, B, E nebo minerální látky jako draslík či karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein. A jak takovou úrodu uchovat?

Popraskaná rajčata zachrání sůl

Pokud úrodu popraskaných rajčat sklidíte, je samozřejmě nejlepší celou úrodu hned zpracovat. Lze je zamrazit, uvařit jako omáčku nebo z nich připravit například lečo. Pokud na to ovšem nemáte čas, pomozte si jednoduchým trikem. Jednoduše popraskaná místa posypte solí. Ta je zakonzervuje na několik dní, takže se během této doby můžete rozhodnout, jak je zpracujete a dále použijete.

Předejděte praskáním rajčat vhodnou odrůdou

Pokud nemáte právě optimální podmínky pro pěstování rajčat, pak tomu při příštím výsevu přizpůsobte i výběr odrůdy. Vybírejte si podle toho, jaké vlastnosti vám nabídnou.

  • nepraskavá rajčata – Tornádo F1, Ateron F1, Pedro F1, Start F1,
  • balkonovky – Tumbling Tom Red, Aztek, Vilma,
  • cherry – Pollicino, Goldkrone, Duo, Perun, Rubínek, Radana,
  • masitá rajčata: Beefsteak, Pavlína, Býčí srdce.

Jak zabránit praskání rajčat

Pokud vám ovšem rajčata začala praskat až teď, může to být jednoduše tím, že jim nevyhovují chladné teploty nebo útoky škůdců, které se příchodem podzimu vždy dostavují. První pomocí se může v tomto případě stát jedlá soda. Budete potřebovat 2 lžíce jedlé sody a 400 ml vody. Sodu dobře promíchejte s vodou a poté použijte jako postřik stříkejte až do skanutí a opakujte každý třetí den.

Postřik jedlou sodou je možné aplikovat bez omezení. A to prakticky až do sklizně. Rajčata poté stačí od jedlé sody jen omýt a běžně zkonzumovat. Pokud přesto popraskají, což se může i přes veškerou péči stát, stačí je jednoduše ošetřit solí přesně tak, jak bylo popsáno výše. Zabráníte tak rozvoji plísní nebo hniloby, které by jinak plody ihned zlikvidovaly.

Zdroj: https://farm-cs.desigusxpro.com/posadka/ogorod/paslenovye/tomat/kak-hranit-v-domashnih-usloviyah.html, https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/proc-rajcata-praskaji-co-delat-s-poskozenymi-plody

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)