Hyacintovec britský neboli modrý zvonek: nenáročné pěstování a spousta krásy
Tato úžasná rostlina má latinský název Hyacinthoides non-scripta. Lidově bychom ji nazvali jako modrý zvonek. Když kvete, můžete se těšit na desítku fialově-modrých květů, které svým tvarem připomínají právě zvonky. Mohou tvořit krásnou pokrývku země. Jedná se o cibulovitou trvalku, která se poměrně snadno šíří sama (když jí poskytneme optimální podmínky. Jejich velkou výhodou je to, že porostou také ve stínu.
Křížení hyacintovce britského
Někteří botanici se pustili do křížení Hyacinthoides non-scripta s Hyacinthoides hispanika, čili hyacintovcem španělským. Tato rostlina poskytuje mnohem větší květy a mnohem lépe a rychleji se šíří. Bohužel však došlo k tomu, že tento hybrid začal vytlačovat hyacintovce britského a hrozilo jeho vymření. Okvětní lístky hybridů jsou světlejší (někdy spíše růžové) a jejich listy silnější. Pokud pěstujete původní hyacintovec britský, neměli byste ve stejné zahradě pěstovat tento hybrid – mohl by ovládnout původní druh.
Foto: Pixabay
Podmínky pro pěstování
Základem pro pěstování je vlhká, ale dobře propustná půda, která nebude zadržovat vlhkost. Přece jen se jedná o cibulovité rostliny, takže stojatá voda může způsobit jejich hnilobu a plesnivění. Ideálním místem pro pěstování hyacintovce britského je pod listnatými stromy. Zvonky je možné pěstovat ze semen i cibulek. Pokud je pěstujete v trávě, neměli byste ji sekat až do té doby, kdy opadnou listy hyacintovce.
Péče o rostlinu
Pravidelná zálivka bude vše, co vaše rostlina potřebuje. Můžete ji čas od času zbavit plevele. K růstu není potřeba používat hnojiva, protože rostlina se velmi dobře šíří sama i v chudších půdách. Miluje stín a polostín, ale poradí si i s dopoledním sluncem. Výsadbu je možné provádět z cibulek nebo také ze semen (počítejte ale s delší dobou, než vám rostlina vyroste).
Množení rostlin
Suché cibulky hyacintovce lze zasadit na podzim, ideální je to ale koncem jara (po druhé polovině května). Jakmile rostlina odkvete a odumřou všechny její listy, můžete trs rozdělit a jeho část zasadit na jiném místě. To je nejjednodušší způsob, jakým se tato rostlina množí. Někdy se vám může podařit odebrat semena ze stávajících rostlin a ty pak zasejte do květináčů s kompostem. Než semena vyklíčí, může uběhnout i několik měsíců. Aby se rozjely, bude zapotřebí chladné počasí.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-bluebells/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!