Hvězdníky upoutají mohutnými květy: Do konce dubna je vhodná doba pro vysazení cibulek
Rostlina, která upoutá na první pohled svými mohutnými květy. Pakliže chcete pěstovat hvězdník z cibulek, je tak vhodná doba pro vysazení do květináče. Jak pěstovat a pečovat o hvězdník?
Mohutné květy hvězdníku rostou na dlouhém stonku po dvou až pěti, a to v široké záplavě barev. Nejčastějšími barvami jsou bílá, růžová, oranžová či červená. Mnohé druhy upoutají i dvoubarevností.
Základem je správný výběr
Výsadbu cibule lze provést kdykoli v období od listopadu do konce dubna. Záleží na tom, kdy cibulky koupíte a zda jsou narašené. Základem je totiž výběr správné cibule. Jde o to, že se zpravidla prodávají v uzavřené krabičce, je třeba ji při nákupu otevřít a zkontrolovat obsah. Cibule musí být pevná a musí rašit. Rozhodně nekupujte cibule, které jsou malé, seschlé, či naopak silně narašené s dlouhým stvolem.
Výsadba cibule a péče o rostlinu
Cibule se vysazuje do květináče, který je pouze o něco větší, než je průměr cibule. Na dno dejte drenáž a na ni propustný substrát s přídavkem písku. Nevhodná je humózní těžká zemina. Je třeba, aby cibule byla z jedné třetiny nad povrchem zeminy. Cibulky se do květináče sází jednotlivě. Poté je třeba je umístit na světlý okenní parapet, zalít a udržovat teplotu v rozmezí 22 až 25 °C.
Jakmile stvol vyraší několik centimetrů, je nutná pravidelná zálivka, kterou je nezbytné dodržovat po celou dobu kvetení. Rostlina zpravidla kvete od ledna do dubna. Vzhledem k tomu, že květy bývají mohutné a díky tomu těžké, mohla by se rostlina snadno převrátit. Je tak vhodné jí poskytnout oporu. Pokud chcete, aby vám hvězdník déle kvetl, přeneste rostlinu do chladnější místnosti.
Foto: Pixabay
Péče o skvostné hvězdníky
Jednou týdně je třeba přihnojovat minerálním hnojivem s přídavkem draslíku, aby cibule dosáhla co největšího přírůstku. Aby hvězdník pravidelně vykvétal, tak v zimě nebo na jaře, vyžaduje dodržování období sucha. Po odkvětu je třeba odříznout stvol a jen mírně zalévat. Přes léto rostlině prospívá letnění, díky čemuž cibule zesílí a rostlina je pak odolnější.
V září je třeba zálivku zcela ukončit, zelené části nechat uschnout a cibuli zatáhnout. Pakliže stvol není úplně suchý, uřízněte jej cca 3 cm nad cibulí. Tu pak uložte při teplotě okolo 15 °C na suché místo. Zhruba po 3 měsících, ve chvíli, kdy se na vrcholu cibule objeví nové poupě, cibuli vyjměte, zbavte starých kořenů a zasaďte do čerstvého substrátu.
Zdroj: ireceptar.cz, osiva-semena.cz
Náhledové foto: Pixabay