Hvězdník: jak na množení této krásné rostliny
Hvězdník je rostlina, která nás ohromí svými nádhernými, dominantními květy. Je to cibulovina, takže pokud bychom se bavili o jejím množení, jako první nás napadne, množit z vytvořených dceřiných cibulek. Problém je ale v tom, že reprodukční schopnost této rostliny je velice nízká, takže dceřiné cibulky objevíte jen málokdy. Existuje několik způsobů, jak zvýšit rychlost reprodukce, ale u některých je nutné strávit chvíli kvetením, abyste získali více sadbového materiálu.
Jak zrychlit reprodukci rostliny?
Pokud chcete, aby rostlina vytvořila další cibulky, musíte jí dopřát dostatek prostoru. Ideální jsou velice prostorné květináče. Se zálivkou buďte opatrnější. Dostatek půdy a živin zvýší počet vytvořených dceřiných cibulek, o nijak vysoké číslo se ale bohužel ani v tomto případě nejedná. K vytvoření cibulek dochází asi tři až čtyři měsíce po odkvětu. V takovém případě stačí dceřinou cibulku odebrat a přesadit ji do vlastního květináče.
Foto: Pixabay
Jiný způsob reprodukce
Pokud jste se ani po čtyřech měsících po odkvětu nedočkali dceřiných cibulek, můžete získat sadbový materiál jinak. Bude to trvat o něco déle. Hlavní cibuli rozřízněte na 2 až 8 segmentů, z nichž každý musí mít spodní část cibule s kořeny. Poté jednotlivé segmenty rozdělte na samostatné listy – každý z nich musí mít spodní část. Jedná se o radikální možnost, které se spousta zahradníků bojí. V práci používejte vždy ostré a sterilní nástroje.
Jak naložit se sadbovým materiálem?
S takto připravenou cibulkou je třeba dále pracovat. Všechny řezy a rány, které jste cibulce způsobily je třeba ošetřit uhelným prachem. Poté sušte ve stínu asi jednu hodinu. Takto připravené části pak vysaďte do lehké směsi rašeliny a písku v poměru 1:2. Udržujte je při teplotě od 23 do 25 °C a při vysoké vlhkosti. Pravidelně je větrejte a zalévejte mírně – vždy až poté, co vrchní vrstva půdy uschne. Je to práce dlouhá, protože první výsledky uvidíte až po 1,5 až 2 měsících. Ve spodní části řezu se začnou vytvářet malé cibulky.
Kdy je přesadit?
Takto vytvořené cibulky nechte ve směsi tak dlouho, dokud nevytvoří kořeny a neoddělí se. Pro pěstování je ideální úrodná, lehká a prodyšná zemina s pH 6 až 7,5. První dva roky cibule pěstujeme bez vegetačního klidu – v zimě je nutné pouze omezit zálivku a snížit teplotu v místnosti na 15 až 17 °C. V létě je naopak důležitá poměrně hojná zálivka a denně hnojení. Ve třetím roce už se můžete dočkat prvního kvetení.
Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2019/12/24/gippeastrum-ne-daet-detok-kak-razmnozhat-pravilno/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!