Hryzci a hraboši na zahradě? Často je nechtěně přilákáme sami
Vypadá to u vás každé jaro stejně? Trávník je plný děr, cibulky květin mizí, a dosud vitální stromky a keře znenadání usychají? Za vše mohou dost možná nezvaní hosté – i když oni se na vaší zahradě nejspíš cítí jinak.
Uvítací brána pro myši
Svůj trávník určitě sekáte pravidelně, ale můžete totéž říct i o trsech trávy, rostoucích podél plotů? Právě tato „stařina“ spolu s klidným zázemím láká myši a jim podobné ze všeho nejvíce. Mohou se tu prohánět po libosti, shánět materiál pro výstavbu pelechů – a šířit se i do dalších částí zahrady, kde je pro ně připraveno tolik chutných lákadel!
Když úklid, tak důkladný
Nejvíce škod způsobují hraboši v okolí ovocných stromů a keřů. A není divu, když tu pravidelně nacházejí takovou hojnost potravy! Po větvičkách sice nevyšplhají, zato se docela rádi spokojí s tím, co jim spadne na zem. Buďte tedy důslední a spadané plody ze země pravidelně odstraňujte. Jinak se vám brzy na zahradu seběhnou hraboši z širokého okolí!
Nenechávejte na zahradě snadno dostupné laskominy!
A neplatí to jen o ovoci, stejně pečlivě je třeba „uklízet“ i cibulky okrasných květin. Vysaďte je proto do ochranných košíků, kam se za nimi hladové hlodáky nedostanou. A nechcete-li utrácet, můžete si takové šikovné pomocníky vyrobit i z PET lahví. Stačí jim odříznout vršek, do dna a jeho okolí vyvrtat dírky s 1-2 mm v průměru, a zasadit okrasné cibuloviny do jejich útrob. Takovou ochranou se nevítaní návštěvníci rozhodně neprokoušou.
Dejte jim najevo, že nejsou vítání
Nejste-li zrovna fanoušci ekozahrady, měli by nevítaní návštěvníci už na začátku vědět, s kým mají tu čest. Takže jakmile se v trávníku objeví první chodba nebo třeba krtina, okamžitě ji zničte. A pak znovu, a znovu, a znovu… I když to na začátku vypadá jako boj s větrnými mlýny, ve skutečnosti působí vaše činnost zvířatům nepříjemný stres, takže se nakonec ráda odstěhují.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.