Hruškový kompot: jednoduchý způsob uchování hrušek
Pokud to ještě nevíte: hrušky jsou skvělé ovoce na zavařování! Po zavaření zůstane jejich tvar, barva i textura. I když se hrušky často zavařují v sirupu, není problém je zavařit třeba i v čisté vodě. Konzervační kapalina je aromatický prvek, nikoli bezpečnostní hledisko. Pro zavaření si vyberte pevné hrušky bez jakýchkoli známek vadnutí nebo poškození. Nejlepší je použít hrušky, které ještě nejsou úplně zralé. Hrušky, které jsou příliš zralé, mohou vyplavat a obsahují méně kyseliny. Přírodní konzistence hrušky, nikoliv konzervační kapalina, je pomáhá chránit.
Ingredience
Připravte si následující ingredience:
- 2400 ml vody,
- 2 lžíce vinného octa nebo citronové šťávy,
- 3600 g hrušek,
- 1200 až 1500 ml hroznové nebo jablečné šťávy, popřípadě cukrového sirupu.
Hruškový kompot: Foto Pixabay
Příprava na zavařování
Smíchejte vodu s vinným octem nebo citronovou šťávou. Hrušky oloupejte a rozpulte je na polovinu. Odstraňte jádřinec i stopky. Postupně dávejte hrušky do okyselené vody (podle vašich preferencí je můžete nakrájet na čtvrtiny nebo i menší kousky). Poté je slijte. Ve velkém hrnci přiveďte sirup, jablečnou nebo hroznovou šťávu k varu. Přidejte nakrájené hrušky a 2 minuty je povařte.
Zavařování hrušek
Připravte si sklenice na zavařování – musí být horké (naplňte každou sklenici horkou vodou, kterou vylijete těsně předtím, než do ní začnete vkládat ovoce. Naplňte sklenice ovocem tak, že mezi horním okrajem sklenice a hruškami necháte mezeru asi 1,5 cm. Zalijte je horkým nálevem, v kterém jste hrušky povařili. Okraje sklenic otřete čistým vlhkým papírem nebo hadříkem. Uzavřete sklenice a povařte je ve vroucí vodní lázni (20 minut pro půllitrové sklenice, 25 minut pro litrové sklenice). Jakmile sklenice i jejich obsah vychladnou, jsou připravené ke konzumaci nebo ke skladování.
Hruškový kompot: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!