Hřib satan: Vzácnost, která zůstává v lese

Hřib satan

Jakkoli hřib satan vypadá přitažlivě, sbírat bychom jej rozhodně neměli, protože je prudce jedovatý. Pokud bychom jej dostatečně neznali, mohli bychom jej zaměnit za některé jiné druhy jedlých hub: kvůli lehce nahnědlé barvě kloboučku například za hřib dubový. Nicméně hřib satan po rozkrojení zmodrá, zatímco hřib dubový ne. Latinský zní název této jedovaté houby Boletus erythropus, známe ji také pod názvem červenka nebo hřib krvavý – název odkazuje na barvu třeně a pórů této houby, která je zbarvená do červena.

Jak satan vypadá?

Hřib satan má hnědý klobouček, který je ale různě zprohýbaný; někdy až hrbolatý. Dosahuje průměru 10 až 25 cm a póry jsou u mladých hub žlutavé, jak se ale klobouk rozevírá, získávají načervenalou barvu. Póry otlačením modrají. Třeň je u mladých hub načervenalá, postupně ale horní část žloutne, zatímco ta spodní si zachovává červenou barvu. Ačkoli se jako místo výskytu uvádí celá Česká republika, je nutno dodat, že se nachází velice vzácně. Narazit na něj je rarita, která stojí za foto, nikoli však za sběr. Jedná se o houbu uvedenou v Červeném seznamu hub České republiky. Nález je vhodné nahlásit mykologům.

Hřib satan

Foto: Archenzo: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Boletus_satanas.JPG

Houby, které modrají

Hřib satan po rozkrojení nebo otlačení modrá, což je možné považovat za poznávací znamení. Nicméně existují také houby, které modrají a přitom jsou jedlé. Ty, které bychom mohli s hřibem satanem zaměnit, jsou například hřib koloděj nebo hřib kovář. Další možností záměny je hřib kříšť, který je ale nejedlý a upřednostňuje spíše jehličnaté lesy a vyšší polohy. To hřib satan roste nejčastěji v listnatých lesech, obvykle dubových, ale vidět jej můžeme i pod břízami a habry.

Jedovatost satanu

Někteří lidé se domnívají, že hřib satan má hořkou chuť, a tak jej ochutnávají – někdy dokonce přímo v lese. Není to ale dobrý postup: jednak jen malý kousek plodnice může být zdraví a životu nebezpečný a jednak nemá hořkou chuť. Popisuje se spíše jako oříšková. Navíc hřib satan je nejvíce nebezpečný, když jej jíme syrový. Pokud bychom jej chtěli zbavit toxicity, museli bychom ho povařit minimálně po dobu 20 minut. Ani to se ale nedoporučuje, protože některé zdroje uvádí, že jen výpary při vaření jsou nebezpečné.

Zdroj: https://zena.aktualne.cz/hrib-satan/r~i:wiki:4368/
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-poznat-jedovate-a-horke-hriby-hrib-satan-horcak-krist-a-hrib-medotrpky
https://www.nahoubach.cz/atlas-hub/hrib-satan/

Náhledové foto: LukeEmski https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rubroboletus_satanas_-_Borowik_szatański.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!