Hřib dubový: Zajímavosti o králi hub
Hřib dubový je asi nejznámější ze všech druhů hub. Každý jej bez problémů pozná. Lidé hřib dubový milují nejen pro velmi příjemnou chuť, ale také pro přitažlivou vůni. Sbírat jej můžeme již od května až do konce srpna. V menších množstvích se ale dají sbírat ještě v září, a dokonce i v říjnu. Nejčastěji se vyskytuje v listnatých lesích, miluje blízkost dubů a buků. Roste nejen v Evropě, ale také v Japonsku. Po nařezání nemění dužina barvu, čímž se může lišit od některých druhů hub.
Můžeme se splést?
Vzhled dubového hřibu je široce známý, avšak pokud by došlo k záměně, obvykle je to za druhy, které jsou jedlé a chutné, takže není třeba obávat se o zdraví. Přidáváme jej do spousty pokrmů, sušíme jej, dusíme, vaříme, smažíme i pečeme – například součástí masových rolád. Používá se také na přípravu houbových omáček; jednou z nejslavnějších je například Porcini, která je skvělá k masitým pokrmům. Obsahuje vitamíny A, B1 a B2.
Hřiby dubové: Foto Radek Štěpán
Výskyt hřibu
Obvykle se vyskytuje jednotlivě, někdy také v malých skupinách. Poznáme jej podle světle hnědého klobouku s bílým okrajem. Póry mladých hub jsou světle šedé, postupně se zbarvují do žluté a nakonec do olivově zelené. Dužina je bílá. Hřib dubový roste poměrně rychle a vyskytuje se v různých velikostech, takže jej můžeme najít jako drobné hříbky nebo také veliké houby.
Hřiby dubové: Foto Radek Štěpán
Spolupráce se stromy a živočichy
Hřib dubový roste v blízkosti dubů a buků a má pro to dobrý důvod. Tyto stromy a houby si vzájemně pomáhají při příjmu vody, fosforu, dusíku a zinku výměnou za energii z fotosyntézy ve formě cukrů. Hřiby se také stávají lákadlem pro spoustu druhů hmyzu, slimáky a hlodavce, a dokonce je okusují také jeleni. Některé teorie předpokládají, že hmyz může hrát roli při rozmnožování některých hub.
Zdroj: https://www.ekologia.pl/wiedza/grzyby/borowik-usiatkowany
Hřiby dubové: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!