Hrách si zaslouží oporu: Jak ji vytvořit?
Opora pro hrách může být nejen velice užitečná (lusky budou lépe dostupné), může být také velice atraktivní. Spousta lidí si pro takovou oporu zajde do zahradního centra a utratí tam spoustu peněz za něco, co by si mohli vyrobit ze zbylých materiálů doma a levně. V tomto článku vám představíme několik druhů opor hrachu a poradíme vám, jak si je vyrobit doma.
Kdy hrách podepřít?
Všechno má svůj čas. Podepření hrachu také. Počkejte, až vaše rostliny vytvoří dva páry pravých listů. Potom k nim můžete přidat jakoukoli formu opory. Výška opory je závislá na výšce rostliny – hrách obvykle roste do výšky kolem 70 cm. Rané odrůdy jsou obvykle nižší, některé pozdní odrůdy mohou dosáhnout výšky klidně i 160 cm.
Rovné pruty a tyčky
Právě toto je asi nejčastější formou opory. Rovné pruty a tyčky jednoduše zapíchněte do půdy poblíž rostliny tak, abyste nepoškodili kořeny. Pokud chcete oporu ještě vylepšit, tak mezi jednotlivé pruty můžete umístit pozinkované pletivo nebo třeba jen provázky. V zahradním centru také koupíte speciální polyetylenovou podpůrnou síť pro pěstování zeleniny. Ta ale splní účel na stejné úrovni jako provázky nebo pletivo. My jsme oporu řešili jen pomocí tyček a provázků.
Dřevěná opěrná mříž
Takovou mříž můžete zakoupit v zahradním centru již hotovou, nebo ji můžete vyrobit doma. Postačí vám k tomu několik plochých dřevěných latěk, hřebíky a kladivo. Pak už jen s trochou zručnosti můžete jednotlivé díly k sobě přibít.
Větvičky ze stromů
Pokud na své zahradě máte po ořezu stromů nějaké větve, můžete je využít právě jako oporu pro hrách. Napíchněte je do půdy stejným způsobem jako pruty a tyčky. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou – nemusíte se starat, kam s takovými větvemi a navíc jsou vhodnou oporou pro hrách.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!