Houby v zahradě: mohou být způsobem, jak zúrodnit půdu

Zmrzlá houba

Houby a rostliny v přírodě vždy koexistovaly. A není to jenom o tom, že by žily vedle sebe. Mohou si totiž být i navzájem prospěšné. Tento vzájemný vztah se nazývá mykorhiza a spočívá v tom, že houby dodávají rostlině živiny, rostliny jí zase poskytují vláhu a cukry. Jde o jakýsi způsob spolupráce, který je pro obě strany mimořádně výhodný. Pokud se naučíte jí správně využívat, můžete získat úrodnější půdu a maximalizovat sklizeň ovoce a zeleniny.

Přátelské houby

Pokud nepěstujete houby jako takové, můžete si koupit speciální přípravky, které jsou běžně dostupné na trhu. Ty obsahují houby, které se mohou ve vaší půdě rozvíjet, a tím ji zúrodňovat. Spolu s nimi ale nelze používat chemikálie, jako jsou hnojiva nebo postřiky, protože ty často působí proti rozvoji hub. Nutno uvést, že díky lepší kvalitě půdy nemusíte tyto chemikálie ani potřebovat, tudíž ušetříte za jejich nákup.

jablko

Foto: Pixabay

Prospěšnost hub pro vaše rostliny

Již jsme uvedli, že díky houbám mohou rostliny dostat potřebné živiny z půdy. Díky tomu je značně usnadněný jejich růst. Mykorhiza umožňuje rostlinám lépe využívat také vodu z půdy. Pokud se rostlinám dostávají všechny živiny i voda, pak rostou rychle a kvalitně. Jsou odolnější vůči škůdcům i chorobám. To znamená, že když začnete tohoto vztahu mezi houbami a rostlinami využívat, můžete se obejít i bez chemikálií, které jsou nebezpečné pro životní prostředí i vaše děti či domácí mazlíčky.

Houby mohou pomoci k organické sklizni

To, co do půdy dáte, také sklidíte. Pokud tedy hnojíte chemikáliemi, pak mohou být obsaženy i ve vašich plodech. Jejich konzumace pak může způsobovat různé zdravotní potíže. Chemikálie navíc mohou způsobit i znečištění spodních vod, což má samozřejmě neblahý dopad na životní prostředí. Pokud tedy existuje možnost, jak se jejich použití vyhnout, proč ji nevyužít?

Houbový kompost

Pokud jste si pěstovali vlastní houby, pak substrát z nich rozhodně nevyhazujte. Můžete jej použít jako kompost, který je velice přínosný pro rostliny. Je totiž bohatý na živiny a organické materiály. Obsahuje například dusík, fosfor, draslík, vápník a stopové prvky, jako je zinek a měď. Kromě toho zlepšuje strukturu půdy, zejména jílovité či písčité. Podporuje prospěšnou mikrobiální aktivitu, zefektivňuje nakládání s odpady a snižuje potřebu chemických hnojiv.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/houby-pomahaji-zvysit-urodu-na-zahrade-proc-20230101.html

https://waynesborogardens.com/2023/07/27/mushroom-compost/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!