Houby na zahradě: Na kterých si můžete dokonale pochutnat?
Už jste vyrazili do lesa na houby? Pokud ještě ne, tak nastal nejvyšší čas. Jestliže se vám moc nechce, nejspíše si vystačíte s návštěvou vlastní zahrady nebo sadu. Najít se tady dá také řada různých houbiček, které stojí minimálně za vyzkoušení. My se na ty nejčastěji se vyskytující podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Třeba i vy zjistíte, že máte na zahradě doslova houbový poklad.
Pýchavky, kam se podíváš
Mezi tradiční houby rostoucí na zahradě bezesporu řadíme pýchavky. Ty malé nenápadné balónky jsou pro zpestření jídelníčku ideální. Hodí se především na smaženici a také je lze využít do polévek nebo při nakládání hub. Pozor je třeba dát jen na to, že pýchavka musí být uvnitř bílá a na omak pořádně tvrdá. Pokud je uvnitř žlutá a měkčí, určitě ji nepoužívejte. Jinak jsou vynikající také vatovce obrovské. Když se usmaží jako řízky v trojobalu, budete se olizovat ještě dlouho poté.
Pýchavky: Foto Radek Štěpán
Bílá houba na zahradě se hodí
Tedy většinou tomu tak je. Žampion zahradní je chutný a jeho využití multifunkční. Vynikající je také třeba pečárka polní. Jinak je ale třeba dát pozor na některé jedovaté žampiony. Typické jsou v tomto ohledu houby jako žampion zápašný, pečárka koroptví nebo pečárka perličková. U těchto hub tradičně zežloutne rána při řezu ne o otlaku a houby jsou cítit spíše po karbolu. Jedlé žampiony voní krásně po mandlích nebo anýzu.
Žampion: Foto Radek Štěpán
Špičky travní v magických kruzích
Špička obecná označovaná také jako špička travní také stojí minimálně za vyzkoušení. Z této malé houbičky, jež roste v takzvaných magických kruzích, se používají většinou jen hlavičky, a to pro výrobu houbového koření. Hodí se ale i do polévek. V minulosti se tato houba používala i k odhánění much a jiného podobného hmyzu. Špička obecná: Foto Radek Štěpán
Dát si můžete i hnojník
Také tato houba roste na zahradách a nemusí být nutně jen na samotném kompostu nebo v hnoji. Používají se jen mladé plodnice, které se ještě nerozevřou. Pokud se tak stane, houba rychle zčerná a doslova se rozteče. Řízky, karbanátky, smaženice, alternativ využití hnojníku je spousta.
Hnojník: Foto Pixabay
Zdroje info: Autor, https://radimejak.cz/jak-poznat-jedly-zampion-druhy-zampionu/, https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/hnojnik-houba-jedla-leciva-zpracovani
Špičky a pýchavka: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.