Houby jako požírači plastů: V Pakistánu prý už takové mají
Plasty: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Jedním z největších ekologických problémů jsou bezesporu plasty. V odpadu se jich nachází až neskutečné množství. Jejich likvidace bývá velmi problematická. Existuje ovšem poměrně reálně se vypadající naděje v podobě pakistánských hub, respektive plísně Aspergillus tubingensis. Tato plíseň by měla být údajně schopná zničit plast, jenž se jinak rozkládá více než 100 let. Zlikvidovat by ho měla během několika málo týdnů. Objevu byl zveřejněn Královskými botanickými zahradami v Kew. Právě tady se o této problematice diskutovalo.
Objev čínských vědců
Byli to právě čínští vědci, kteří působili na skládce odpadů nacházející se v Islámabádu. Našli houbu produkující enzym, který dokáže narušit strukturu plastů typu polyuretanu a polyesteru. Houba označovaná latinsky jako fungus by mohla v budoucnosti sloužit k destrukci dalších umělých látek. Je jen otázkou, zdali by jí bylo možné dostat mnohem větší množství.
Fungus potřebuje potravu
Odbornice na rostlinnou biologii v Kew llia Leitchová hovoří o tom, že fungus potřebuje enzymy především k tomu, aby si zajistil potravu. Houba se fakticky živí plastem. Zapotřebí je dle slov zmiňované bioložky objevit geny této houby. Poté by se mohla přidat také k houbám mořským, čímž by se přispělo k čištění oceánů. Do pěti let by se údajně měla houba používat průmyslově. Otázkou zůstává, jestli to skutečně bude možné a nejde jenom o čisté spekulace.
Plísně dokážou i devastovat…
Na tuto skutečnost by se mělo myslet také. Chová se tak podobně jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Jen v roce 2017 bylo objeveno více než 2000 druhů hub. Vědci si dávají za cíl najít takovou, která bude pouze pomáhat a nikoli devastovat. Tak uvidíme, co se nakonec podaří a jestli se skutečně takto půjde plastů zbavit.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.