Houbové koření jako rozporuplná novinka
Znáte houbovou rostlinu? Tato bylinka se řadí mezi aktuální novinky, jež se objevují v mnohých květinářstvích a zahradnictvích. Označována je latinky Rungia klosii a mnohdy se jí říká nejenom houbová bylinka, ale také žampionové bylinka či houbové koření. Pokud jste se s ní ještě nesetkali, nebo váháte, zdali si ji pořídit, jste na správném místě. My se podíváme jak na její původ, tak i vzhled a samozřejmě užitné vlastnosti.
Papua – Nová Guinea jako domovina
Je to až k nevíře, ale houbové koření pochází z oblasti Papuy – Nová Guiney. Právě zdejší domorodci hojně využívali tuto bylinku do nejrůznějších salátů a upravovali ji i jako špenát. Ostatně proč také ne? Vždyť v lidovém léčitelství se hodí pro čištění krve a také pro podpoření jejího tvoření. Chuť má opravdu zvláštní a nelze úplně říct, že by se musela nápadně podobat houbám. Obsahuje hodně vitamínu C, železa, vápníku, beta karotenu a minimum kalorií.
Foto: Radek Štěpán
Jak Rungia vypadá?
To si můžete prohlédnout na přiložených obrázcích. Vytváří poměrně solidní keříky, a to o výšce až kolem 80 cm. Listy jsou oválné, sytě zelené a poměrně šťavnaté. Na jaře kvete modrofialovými kvítky. Ke svému růstu potřebuje hodně bohatou výživnou půdu. Měla by být propustná, nicméně ne nikterak výrazně přemokřená. Pěstování na slunci není problém. Dokáže vydržet i vcelku slušný žár. Listy jsou pak ale poněkud světlejší a mají větší tuhost.
Foto: Radek Štěpán
Ideální přenosná rostlina v květináči
Houbová bylinka se nejčastěji pěstuje v květináči, a to od jara až do podzimu v exteriéru. Vydrží na zahradě, ale i na balkoně. Na podzim dokáže přezimovat při pokojové teplotě. Sklízet lze lístky i během zimy. Jinak se doporučuje přezimování při teplotě od 8 do 10 °C. Zastaví se růst, a to i díky omezenější zálivce. Využití je multifunkční, hodí se do salátů, olejů anebo pod maso. Zajímavá je jako náhražka hub s míchanými vejci.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.