Houbová sezona pokračuje: Známá i neznámá fakta o hlívě ústřičné

Hlíva ústřičná

Podzim je v plném proudu a na klasické houbaření, kdy se budeme setkávat v lese s hřiby, holubinkami, masáky, klouzky a mnohými jinými houbami, můžeme pomalu zapomenout. Přesto se vyplatí vyrazit na houby, jejichž sezona je v podstatě v plném proudu. Ano, na mysli máme třeba takovou hlívu ústřičnou. Zapomeňte na plodnice ze supermarketů a jiných obchodů, když najdete čerstvé skvělé houby přímo v lese na procházce. My se na hlívu ústřičnou podíváme z pohledu zajímavostí, jež se jí přímo týkají.

Připomíná ústřice

Zaměřili jste se někdy na tvar hlívy ústřičné? Pokud ano, mohla vám vizuálně nápadně připomínat ústřice. Ostatně o ústřicovitém tvaru vypovídá i latinské označení této houby, které zní Pleurotus ostreatus.

Hlíva ústřičná

Poprvé se využívala již před 3000 lety

Historie hlívy ústřičné je velmi hluboká. Vždyť existují zmínky o tom, že se běžně používala v Číně již před 3000 lety. Konkrétně v tamní medicíně. Akupunkturní lékař Christophera Hobbs vydavší knihu Medicinální houby hovoří o tom, že fungovala jako tonikum při náš imunitní systém.

Unikátní vůně i chuť

Po čem vlastně voní hlíva ústřičná? Nejčastěji se hovoří o anýzu nebo lékořici. Její vůně je v každém případě nasládlá. Chuť hlívy ústřičné je poměrně mírná a bývá řazena mezi nejdelikátnější houby vůbec. Ostatně i její využití z kulinářského hlediska je multifunkční.

Na živých i mrtvých stromech

Hlíva ústřičná se ředí mezi dřevokazné houby a její hlavní obživou je mrtvá a tlející dřevěná hmota. V přírodě ji tradičně najdeme jak na živých, tak i padlých dřevinách, a to většinou těch tvrdých.

Hlíva žlutá

Spousta barevných variací

Tradiční barva hlívy ústřičné je bílo šedá, případně hnědá. Setkat se lze ale i se zlatými či růžovými variacemi, jež vypadají velmi netradičně.

Víte, kolik hlívy se ročně sklidí?

Za rok se vypěstuje až 2,5 milionu tun této houby. Když si ke všemu ještě přidáme volně rostoucí, můžeme se dostat klidně i ke dvojnásobné sklizni. Jinak jde o třetí nejpěstovanější houbu po žampionech a shii také.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.