Hortenzie v zimě: s trochou péče si zajistíte bujný růst
Některé druhy hortenzií si v průběhu vegetačního období tvoří pupeny. Ty je třeba ochránit před mrazem i chladným větrem. Škodí jim teploty pod nulou, ale také opětovné zmrazování a rozmrazování. Pokud vystavíme pupeny takovým podmínkám, je velmi pravděpodobné, že příští rok nevykvete. Proto je třeba se o hortenzie náležitě postarat. Tato péče není náročná, rozhodně se však vyplatí.
Hortenzie a její druhy
Ty hortenzie, které kvetou z poupat vytvořených na podzim, poznáme podle toho, že kvetou na jaře a začátkem léta. Hortenzie, které kvetou až na konci léta či na podzim, žádnou speciální péči nepotřebují, protože kvetou z pupenů, které se vytvoří vždy až na jaře. Touto „speciální“ péčí rozumíme ochranu poupat před extrémními teplotami či drsnými povětrnostními podmínkami.
Foto: Pixabay
Ochrana hortenzie před zimou
To nejjednodušší, co můžete udělat, je přihrnout základnu rostliny asi 30 cm vrstvou mulče. Mělo by jít o drcené listí, mulčovací kůru či jiný organický materiál. Ten aplikujeme na rostlinu koncem podzimu, než půda zamrzne. Vrstvu odstraňujeme na jaře v okamžiku, kdy jsou teploty nad bodem mrazu.
Hluboká zálivka na podzim
Pokud je rostlina dobře hydratovaná, pak se lépe vypořádá se všemi náročnými situacemi, které ji čekají. Takže na podzim je dobré hortenzii několikrát důkladně zalít. Studené větry v zimě mohou sebrat rostlině hodně vláhy.
Řez hortenzií
Pokud máte hortenzii, která kvete už zjara, je dobré ji na podzim raději nestříhat. Rostlině to neublíží a vyhnete se tak situaci, že ostříháte i pupeny, ze kterých měly vzejít květy. Někteří zahradníci dokonce na rostlině nechávají i odkvetlé květy přes zimu. Prořezávání tohoto typu hortenzií si nechte na léto. Ideální čas je poté, co rostliny odkvetou.
Hortenzie v nádobách
Pokud své hortenzie pěstujete v nádobách, pak je lepší je ochránit před mrazem tak, že je přenesete dovnitř. Nemělo by to ale být do pokojové teploty. Vyberte chladné místo, kde ale teploty neklesnou pod nulu. Rostliny přejdou do klidového stavu, takže zálivka bude hodně omezená (jednou za měsíc). Je třeba, aby kořeny zůstaly vlhké až do jara.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/ogrody/news-zrob-to-na-przelomie-pazdziernika-i-listopada-hortensje-buki,nId,5584079
https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/prepare-hydrangeas-for-winter/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!