Hořký pelyněk jako lék i plevel zároveň
Pelyněk je žluté barvivo, odpuzovač hmyzu, častá složka v potravinách a za určitých podmínek může působit na celou řadu zdravotních obtíží – od nadýmání až po neplodnost. Avšak spousta lidí jej považuje za škodlivý plevel, který může způsobovat alergie. Tato bylinka pochází z Asie a Evropy a může dorůst do výšky až 180 centimetrů. V létě má žluté nebo červenohnědé květy. Listy mají na spodní straně jemné chloupky.
Moxové spalování
V tradiční asijské medicíně se pelyněk používá jako ve formě tyčinek nebo kuželů k procesu zvanému moxování. Jedná se o prohřátí, zklidňování či uvolňování vybraných míst těla (zejména akupunkturních bodů, aby se uvolnila energie). Moxové spalování se v Číně praktikuje více než 3 000 let a zastánci tvrdí, že může posílit a zahřát vaši krev a životní energii a léčit záněty a rakovinu.
Další použití
Moxování ale není jediné využití pelyňku. Lze jej také použít ke stimulaci menstruačního cyklu žen. Může vyvolat opožděnou menstruaci a v minulosti se používal k vyvolání potratů (což je důvod, proč by jej těhotné ani kojící ženy neměly užívat). Mimo to se používá ke zmírnění takových obtíží, jako jsou bolesti hlavy, krvácení z nosu, zimnice, horečka, různé nervové problémy či nespavost.
Žaludeční problémy
Zapomenout nesmíme ani na klasické použití pelyňku jako uklidňujícího činidla při problémech se žaludkem či střevy, mezi které patří koliky, plynatost, průjem či zácpa. Někteří uživatelé také uvádějí, že pelyněk má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti – avšak toto tvrzení dosud nebylo potvrzeno žádnými výzkumy. Pelyněk se používá ve formě sušené byliny, ze které se připravuje například čaj. Dostupné jsou ale také tinktury, extrakty i pelyněk ve formě pilulek.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!