Hořkost okurek: Ne každý zná její příčiny

Okurky

Už sklízíte okurky? Pokud ano, jistě víte, že mnohé z nich mají hořké konce. Hořkost zkrátka k okurkám patří. Mnozí lidé takovéto kusy vyhazují, což je ovšem velká škoda, jelikož i hořké okurky je možné využít. Odkud se taková hořkost vlastně vzala? Jedná se o tradiční vlastnost? Jak se jí lze efektivně zbavit? Nepřestávejte číst, všechny otázky mají své odpovědi, které najdete právě v tomto článku!

Původně byly hořké veškeré okurky

Prvotní kultivary okurek byly hořké prakticky všechny. Až postupem času se šlechtitelům podařilo vytvořit takové odrůdy, které máme k dispozici dnes. Okurky s minimem hořkosti. Ostatně mnohé starší odrůdy jsou hořké. V minulosti tomu tak bylo tradičně, jelikož se pěstovaly specifické odrůdy čehokoli. Typické jsou třeba charakteristické švestky vyloženě na pálení slivovice.

Okurky

Foto: Pixabay

Kde se vzala hořkost?

Příčin může být hned několik. Tradičně se jedná hlavně o fakt, že okurky nerostou v ideální pohodě. Nepříjemnost tkví hlavně v kolísání teplot. Především ve sklenících k tomuto jevu dochází tradičně. Skleníky se musí maximálně větrat. Látkou odpovědnou za hořknutí je cucurbitacein. Okurky určitě řádně zalévejte. Milují vlhkost. Na počátku je vhodné i přihnojení dusíkem. Tradiční příčinu hořkosti je možné hledat i v konečné fázi růstu okurek. Pokud okurky přerostou, nejspíše také zhořknou. Optimální je tedy sbírat okurky menší, jež ještě nejsou přezrálé. Hořké by být určitě neměly.

Okurky

Foto: Pixabay

Hořké nakládačky nevyhazujte!

Sbíráte nakladačky, zkusili jste jednu a je hořká? Nezoufejte. Naložte úrodu do octa a nechte okurky tam! Poté můžete standardně zavařovat. Hořkost postupně zmizí, a to třeba do nějakého jednoho měsíce. Tento fígl se používal v minulosti fakticky pokaždé. Jak jsme již totiž psali, veškeré druhy okurek byly značně hořké.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.