Hořké, přezrálé listy rukoly: Při pěstování se jich lze vyvarovat
Ne, dnes od nás nečekejte návod na pěstování rukoly. Místo toho vám poradíme, čím ji můžete na zahradě bez potíží nahradit. Jde o málo známou listovou zeleninu, které však vaše chuťové pohárky doslova propadnou.
Dnes je naším tipem mizuna zelená (Brassica campestris japonica). Na našem trhu je k dostání v podobě semen i sazeniček, stejně jako její blízká příbuzná mibuna (Brassica rapa ssp. Japonica). Chutná po rukole, ovšem vždy je velmi jemná a delikátní – a to i ve chvíli, kdy sklidíte její plně vyzrálé listy z poledního slunce. Mizuna vás zkrátka nezklame.
Pěstování mizuny je opravdu jednoduché
Jakmile si pořídíte sazeničky, vysaďte je na slunné nebo polostinné místo a to v dubnu. Na týden přikryjte netkanou textilií a hojně zalévejte, po dvou měsících je možné sklízet první vyzrálé lístky a používat je všude tam, kam by se za běžných okolností hodila právě rukola.
Její výhodou je možnost postupné sklizně – pokud totiž sazeničky zbavíte nejstarších listů, velmi rychle znovu obrostou a vy tak budete mít zásobu salátové zeleně až do pozdního léta. Uvidíte.
Foto: Raasbak / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0
Jak na použití mizuny v kuchyni
Primárně vám zachutná jako skvělý komponent do míchaných salátů. Harmonicky působí zejména s okurkou a ředkvičkou. Naplníte s ní bagety, přidáte do pomazánek i na studené talíře.
Ovšem snese i krátkou tepelnou úpravu. Bez obav ji tedy můžete spařit, blanšírovat nebo dokonce na chvíli zapéct. Bude stále plná chuti i vůně, o to se bát nemusíte. Pouze je vždy nutné konzumovat její lístky čerstvé, zvadlé vám žádné výjimečné chuťové nuance rozhodně nenabídnou. V čerstvých však najdete množství vitamínů a minerálů.
Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/mizuna-japonska-zeleninova-obdoba-salatu/
Náhledové foto: Forest & Kim Starr / Creative Commons / CC-BY-3.0
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)