Horké léto za suché větve třešní mnohdy nemůže. Ve skutečnosti je ve hře smrtící nákaza. Co s tím?

Třešně

Horké léto za suché větve třešní mnohdy nemůže. Ve skutečnosti je ve hře smrtící nákaza. Co s tím? Usychání a žloutnutí listů stromů spolu s uschlými větvemi nejsou mnohdy jen příznaky přirozeného stárnutí, ale mohou signalizovat vážné zdravotní problémy

První příznaky toho, že s třešní – nebo jakýmkoli jiným ovocným stromem – není něco v pořádku, jsou často nenápadné. Zažloutnutí listů stromů si obvykle spojujeme s nedostatkem živin, ale ve spojení s usycháním větví může naznačovat mnohem závažnější stav.

Viník: Rakovina ovocných stromů

Ve hře totiž může být i obávaná rakovina stromů, závažné onemocnění způsobené houbou jménem hlívenka buková Nectria galligena, které se zaměřuje primárně na cévní systém stromu, který přenáší vodu a živiny. Onemocnění se projevuje šedými skvrnami na kůře, které nakonec ztmavnou a mohou postihnout listy, květy a plody. Některé formy této rakoviny jsou velmi agresivní a rychle se šíří, což vede k rychlému zhoršení zdravotního stavu stromu.

Nemoc lze rozpoznat podle těchto ukazatelů:

  • Léze na kůře: Zpočátku šedé skvrny s postupující infekcí tmavnou.
  • Působení na plody a květy: Napadené stromy často vytvářejí deformované nebo částečně shnilé plody a květy.

Včasné odhalení prostřednictvím pravidelných kontrol pomáhá zvládnout tuto chorobu dříve, než se stane smrtelnou.

suché větve

Foto: Pixabay

Jak na rakovinu stromů vyzrát

Účinná léčba rakoviny stromů zahrnuje jak preventivní opatření, tak i aktivní možnosti léčby, které mají za cíl omezit šíření a minimalizovat škody.

  • Zásadní význam má častá kontrola stromů, zda se u nich neobjevují včasné příznaky onemocnění.
  • Pokud narazíte na potíže, pak neprodleně odstraňte napadené větve. Proveďte řez až na zdravé dřevo, abyste zabránili šíření houby.
  • Ve hře je i aplikace fungicidů, která může být účinná zejména v počátečních stadiích choroby. Postřik by měl být proveden po sklizni, během opadu listů a také na konci sezóny, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků.

Pokud se příznaky rakoviny objeví i v následující roce, můžete celý postup vyzkoušet ještě jednou. Po opětovném výskytu je však lepší celý strom zlikvidovat. Naděje na vyléčení je totiž mizivá.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nektriov%C3%A1_rakovina, http://ekoporadna.tisnovsko.eu/dotazy/jak-osetrovat-stromy-napadene-rakovinou

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)