Hnojivo ze starého chleba nebo z kopřiv. O jahody se vyplatí postarat už nyní

Jahody

Milujete sladkou chuť jahod? Aby ne, ty domácí rozhodně stojí za to. Aktuálně lze dostat pouze v supermarketech ty zahraniční, jež za moc nestojí. I proto se vyplatí trochu vlastním sazenicím jahod pomoct a vytvořit jim ideální podmínky pro růst i bohatou úrodu. Mnohdy stačí pouze obyčejné věci, které máte doma, a můžete se dostat ke skvělé úrodě sladkých jahod. My se na některé nejznámější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Postarejte se o jahodníky už teď

Určitě, jahodníky si zaslouží vaši péči už nyní. Venku už je hezky a vy můžete minimálně jahodníky protrhat a odstranit odumřelé součásti, suché listy a cokoli, co už k rostlince nepatří a nijak ji nepomáhá ke zdárnému růstu. Stejně tak je třeba před samotným hnojením jahod odstranit veškeré plevelné rostliny.

jahodníkyJahodník: Foto Pixabay

Hnojivo ze starého chleba vyrobíte v mžiku

Přesně tak, kvasnice jahodníky dokonale restartují. Vytvoří se tak optimální podmínky pro poměrně silné plození. Výroba hnojiva na jahody z chleba není nijak složitá. V první řadě je třeba starý usušený chléb zalít vodou a zatížit ho, aby nevyplaval na hladinu. Kvasit se nechá nějakých 6 až 10 dní. Roztok, který nám vznikne, se pak ředí v poměru 1 ku 10 s vodou. Jahodníky po jeho aplikaci budou silné a zdravé.

Jarní kopřivy jako dokonalý elixír pro jahody

Jestliže chcete jahody podpořit v růstu a chránit je před škůdci, zvolte kopřivový roztok. Jedná se o velmi lehce vstřebatelné hnojivo, které obsahuje draslík i dusík, tedy prvky, jež jahodníky ke svému zdárnému růstu potřebují. Stačí jen zalít jeden kbelík s kopřivami vodou. Dvakrát denně se směs promíchá a nechá luhovat klidně i 14 dní. Ředí se pak vodou v poměru 1 ku 20.  

Kopřivy: Foto Pixabay

Zakysané mléčné výrobky fungují také

Jasně. Cenově nejde zrovna o levnou záležitost, přesto můžete zbytky mléka, případně zkyslé mléko použít jako hnojivo na jahody také. Ideální je míchat mléčné výrobky s humusem a třeba dřevěným popelem. Vytvoří se tak mírné kyselé prostředí, které je žádoucí. Roztok mléka a vody můžete klidně nalít do rozprašovače a postříkat jím jahody. Mšice a roztoči rychle zmizí.  

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.