Hnojivo z rajčatových listů: způsob, jak využít listy po prořezávání

Hnojivo z rajčatových listů

Hnojivo vyrobené z rostlin je levnou a ekologickou alternativou klasických hnojiv. Jedná se o způsob, jak můžete využít rostlinné zbytky svých rostlin po prořezávání a ještě z nich získat něco navíc. Asi nejznámější je hnojivo, které si můžete připravit z přesličky polní nebo z kopřivy. Stejně tak ale můžete upotřebit i zbytky rajčatových listů, které získáte po jejich prořezání. Rostlinné hnojivo vyživuje, napomáhá odolnosti proti chorobám a umí i likvidovat škůdce.

Proč prořezávat rajčata?

Rajčata jsou rostliny, které mají obvykle velký výnos. Abychom ho ještě zvýšili, můžeme je prořezávat. Důvod je jednoduchý: když budou mít rajčata méně zelené části, mají více síly na vývoj plodů. Prořezávání se provádí na začátku vegetačního období a poté ještě v červenci a srpnu (v těchto letních měsících každý týden odstraňujte nové zelené výhonky, které se objeví). Při prořezávání je třeba upravit tvar keře tak, aby květy byly nahoře, čímž jim zajistíte opylení.

Rajčata
Foto: Unsplash

Proč používat hnojivo z rajčat?

Zelené části rajčat (tedy listy i stonky) obsazují spoustu draslíku, betakarotenu a vitamínů C a E. To jsou látky, které mohou ocenit i ostatní rostliny ve vaší zahradě. Pokud z nich připravíte hnojivo, budou snadno dostupné pro ostatní rostliny. Je důležité zdůraznit, že k výrobě hnojiva používáme jen zdravé části rostlin. Pokud máte podezření, že rostlina byla napadena chorobou nebo nějakým škůdcem (odpuzuje například slimáky), raději ji vyhoďte, ať si nenakazíte i zdravé rostliny.

Jak vyrobit hnojivo z rajčat?

Nejprve je třeba získat dostatek rajčatových listů. Pokud jich máte málo nebo chcete zvýšit účinnost hnojiva, můžete přidat též kopřivy nebo přesličku. Postup bude následující:

  1. Listy rajčat (popřípadě i jiných rostlin) rozdrťte na co nejmenší kousky. Můžete je nakrájet, natrhat či drtit vařečkou. Dejte je do kbelíku.
  2. Na 300 g zelených částí přilijte 1 litr vody (ideálně převařené, může být i dešťová).
  3. Promíchejte a pak nechte odležet po dobu 14 dní s tím, že každý den půjdete směs promíchat. Neměla by být na přímém slunečním záření a pokud možno na chladnější chodbě.
  4. Když z povrchu zmizí pěna, je to znamení, že hnojivo je připravené k použití.
  5. Před použitím na rostliny je třeba toto hnojivo naředit s vodou (jeden díl hnojiva a 10 dílů vody).
  6. Hnojivo nalévejte ke kořenům.

Jak použít hnojivo proti škůdcům?

V tomto případě je důležitá rychlost. Proto rozdrťte 500 g rajčatových listů a zalijte je třemi litry studené vody. Nechte odstát 12 hodin. Poté sceďte a tekutinu dejte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na napadené rostliny (ideálně ráno nebo večer, aby nedošlo k popálení listů rostlin od slunce). Směs funguje proti takovým škůdcům, jako jsou svilušky, mšice, mravenci, slimáci a hlemýždi.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-na-co-dziala-gnojowka-z-lisci-pomidorow,nId,6048693

https://www.linkedin.com/pulse/ingenious-uses-tomato-leaves-you-never-thought-josephine-migwi

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!