Hnojiva na orchideje: důležitost hnojení a druhy hnojiv
Orchideje patří mezi nejkrásnější pokojové květiny. Můžeme je hnojit různými způsoby, v nichž jsou zahrnuty jak domácí varianty (nejznámější je hnojivo z banánové slupky), tak také ty komerční (kapalná nebo tuhá hnojiva). Čas od času – a zejména v době kvetení orchideje – je dobré dopřát své rostlině živiny navíc. Díky tomu můžete prodloužit období květu svých rostlin.
Pěstování orchidejí
Orchideje ale nejsou rostliny, jako každé jiné. Jedná se o epifyty, což znamená, že nerostou v půdě. Jejich pěstování není složité, je to ale něco jiného, než na co jsme zvyklí u jiných rostlin. Pokud přistoupíme na základní podmínky, které orchidej vyžaduje, můžeme se těšit z jejích nádherných květů. Substrát umožňuje rostlině přístup kořenů ke vzduchu, což je velmi důležité. Pravidelně ji hnojíme, zaléváme a přesazujeme.
Foto: Freeimages
Potřeba hnojení orchidejí
Jak vlastně taková orchidej vypadá? Je to rostlina s velkými listy, kterých ale není mnoho. Z nich vyrůstá dlouhý stonek (někdy také dva), na jehož vrcholu jsou nádherně vybarvené květy. Kořeny nemusí být všechny skryty v zemině – podle jejich stavu můžeme kontrolovat stav celé rostliny. Uživit takovou spoustu květů je pro rostlinu s nepříliš velkým kořenovým systémem nic jednoduchého. Zemina, ve které orchideje pěstujeme, není příliš bohatá na živiny. Proto je hnojení důležité – aby rostlina mohla krásně kvést.
Nedostatek živin
Nedostatek živin je možné pozorovat na samotné rostlině. Orchidej celkově nebude vypadat pěkně, po odkvětu se jí pravděpodobně nebudou vyvíjet nové výhonky s květy. Také vzhled listů může být svrasklý a kořeny mohou mít šedou barvu a budou vypadat nezdravě. To všechno mohou být známky toho, že rostlina postrádá živiny. Rostlinu hnojíme po celou dobu květu. Jakmile výhonky odkvetou, odřízněte je, a frekvenci hnojení snižte. Orchidej totiž přechází do období vegetačního klidu. Posléze můžete dokonce udělat přestávku v hnojení klidně i na několik týdnů.
Přírodní hnojiva pro orchideje
Orchideje je možné hnojit také s pomocí přirozených metod. Jednou z nich je například použití banánové slupky. Poté, co si pochutnáte na plodu banánu, můžete slupku (která ještě není černá) namočit na den až dva do vody. Poté slupku vyjměte a do této vody namočte orchidej na 30 minut. Působí to jako zálivka i hnojivo současně. K zálivce se také používá voda odebraná z akvária, která je bohatá na organickou hmotu. Využít lze také přírodní hnojivo připravené z česneku nebo drceného hřebíčku. Bezpečnější variantou jsou ale speciální hnojiva na orchideje, které můžete zakoupit.
Komerční hnojiva na orchideje
Zakoupit můžete tato hnojiva:
- Kapalná: podáváme jednou za týden v menších dávkách.
- Sprej na listy: aplikace jednou za týden.
- Tyčinky: vkládají se jednou za dva až tři měsíce. Živiny uvolňují pomalu, nehrozí přehnojení.
Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/ktory-nawoz-do-storczykow-wybrac-wybieramy-najlepsze-nawozy/
Foto: Freeimages
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!