Hnojiva, která zajistí úrodu rybízu: Efektivní využití bramborových slupek či droždí
Pokud pěstujete rybíz, je třeba se zaměřit na kvalitní přihnojení. Kdy je potřeba? A jak vyrobit domácí účinné hnojivo z dostupných ingrediencí, které zaručí bohatou úrodu rybízu?
Rybíz patří mezi oblíbené ovoce. Zároveň se jedná o nenáročnou rostlinu vhodnou do každé zahrady. Abyste se mohli radovat z vlastní bohaté úrody, je třeba se před prázdninami zaměřit na kvalitní přihnojení.
Zásady ohledně hnojení
Podstatné je, aby půda byla dobře udržovaná a vhodně mulčovaná. Při hnojení je třeba zachovat správný poměr živin, jakožto nepoškodit kořenový systém rostliny. Ideálním organickým hnojivem rybízu je kompost. Zde se doporučuje jeho aplikace při výsadbě a poté pravidelně jednou ročně.
Hnojivo z bramborových slupek
Není třeba kupovat hnojiva, neboť si můžete vyrobit vlastní. Existuje mnoho alternativ v rámci hnojení rybízu přírodní cestou. Použít můžete osvědčené slupky z brambor. Pokud nepatříte mezi zastánce chemie, vyrobte si toto přírodní hnojivo. Do nádoby o obsahu 10 l vložte cca 1 l bramborových slupek a zalijte je horkou vodou. Nádobu uzavřete a nechte vychladnout. Nálev je třeba nechat odležet do druhého dne. Pak už s ním můžete rybíz vydatně zalít.
Přírodní hnojivo ze škrobu
Další variantou přírodního hnojiva je výroba ze škrobu. Do velkého hrnce nasypte balení škrobu, cca 200 g. Přilijte 3 l vody, dejte vařit. Za stálého míchání přiveďte k varu. Poté odstavte, nechte směs vychladnout. Následně ji zřeďte v 10 l vody. Takto připravenou směsí můžete zalít keře rybízu.
Foto: Pixabay
Hnojení dřevěným popelem
Dobrou službu prokáže i dřevěný popel. Stačí použít ½ kg popela na každý keř a zapracovat ho do půdy ve vzdálenosti 20 až 25 cm od kmínku. Zde je totiž nejvíce vlásečnicových kořenů, které čerpají potřebné živiny i vodu nejlépe. Poté rybíz řádně zalijte.
Zdroj: adbz.cz, dumazahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay