Hnojení vinné révy ještě stihnete – 3 tipy pro vyživenou vinici, která se vám příští rok odmění báječnou úrodou

Hnojení vinné révy ještě stihnete – vyživená vinice se vám příští rok odmění báječnou úrodou. Chuť révy vinné závisí na hnojení, ale také na genetických vlastnostech jednotlivých odrůd. Přesto se vyplatí hnojení nepodcenit.

Pokud je réva povzbuzena optimálním množstvím živin a má velké, dobře vyvinuté a tmavě zelené listy, pak se dozajista můžete těšit na velkou a sladkou úrodu. A jak jí pomoci ještě teď na začátku podzimu ? Vyberte si z osvědčených prostředků prověřených léty. Mimochodem věděli jste, že vinná réva se někdy označuje také jako evropská réva nebo jako ušlechtilá réva?

Proč ještě teď hnojit vinnou révu

Má-li tato rostlina dostatek živin z půdy, dokáže díky tomu plně využívat fotosyntézu (tu bychom mohli označit klidně jako samovýživu). Při tomto procesu se v pletivech vinné révy prostřednictvím slunečního záření, vody a oxidu uhličitého vytváří cukr a kyslík. U révy vinné se cukr ukládá především v hroznech, což je jednoznačně žádoucí.

To, jak sladké budou hrozny, však nezáleží jen na správném hnojení, ale také na okolní teplotě během vegetace a na teplotním rozdílu mezi dnem a nocí na konci období zrání. Přesto však hnojení zůstává stále významným faktorem, který by se neměl podceňovat.

Foto: Pixabay

Jak na správné hnojení vína

Vinná réva (Vitis vinifera) z čeledi révovité (Vitaceae) ‎se hnojí zpravidla třikrát za sezónu. První hnojení přichází před začátkem vegetace (na přelomu března a dubna), další následuje v době květu (na přelomu května a června) a to poslední obvykle po nasazení plodů. Ovšem leckdy se přistupuje i ke čtvrtému hnojení, aplikovanému asi měsíc před předpokládanou sklizní (záleží tedy na tom, jak ranou odrůdu máte).

Výjimkou jsou organická hnojiva, která lze ke keřům aplikovat po celou sezónu – tedy od jara do podzimu. A jaká jsou vhodná? Vinnou lze révu mulčovat například kompostem. Ten zlepšuje vlastnosti půdy a stimuluje v ní růst mnoha žádoucích organismů. Také poskytuje kořenům ochranu před vlivy počasí a obohacuje půdu o organickou hmotu.

Jak vybrat vhodná hnojiva

Pro první hnojení je nejlepší dusík, později je však třeba vybírat výživu, která má více fosforu a draslíku než dusíku. Díky tomu budou mladé výhonky vaší rostliny silné a listy získají svěže zelenou barvu. Přebytek dusíku pak způsobuje, že réva roste bujně, ale kvete a plodí jen málo. Pro amatérské hnojení révy vinné je proto lepší nepoužívat jednosložková dusíkatá hnojiva, např. močovinu.

Dejte také pozor na rozmetání hnojiv obsahujících hodně dusíku (kterými se hnojí například trávník) v přílišné blízkosti u záhonů s révou. Optimální zvolené hnojivo by mělo zásobit révu všemi důležitými mikroživinami, jako je dusík (v menším množství), fosfor, draslík, hořčík, síra, zinek, mangan, měď, bór a železo. Na podzim je nejlepší kolem vinné révy rozmetat granulovaný kravský hnůj.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/cim-hnojit-vinnou-revu-jaro/, https://agrobio.cz/poradna/clanek/41

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)