Hnojení nově vysazených jahodníků: pro maximální úrodu nevynechejte!

Jahodník

Jahody jsou trvalé rostliny, které si můžete jednoduše množit prostřednictvím šlahounů, které vysílají. Ideální je pěstovat je na kompostu, který jim zajistí dostatečné množství živin pro jejich správný růst. Kompost uvolňuje živiny do půdy pomalu, takže se můžete spolehnout na to, že jahody mají všechno, co potřebují na velmi dlouhou dobu. Pokud kompost nemáte, rozhodně byste hnojení neměli podceňovat. Je to nezbytné pro nejlepší produkci plodů.

Hnojení jahodníků

Jednou z nejjednodušších možností je sáhnout po obecném hnojivu. Používejte ho podle návodu, což obvykle vyžaduje hnojení každých 4 až 6 týdnů po výsadbě. Pokud jahody začali plodit, můžete zvýšit dávkování hnojiva, a to každé 2 a 4 týdny. S množstvím hnojiva to ale nepřehánějte, protože je to kontraproduktivní. Vždy se držte návodu na obalu svého hnojiva. Použít ale můžete také určité domácí metody k hnojení jahodníků.

Jahodník, šlahouny
Foto: Unsplash

Příliš mnoho hnojiva

Pokud používáte více hnojiva, než je nutné, na vaší rostlině se to neprojeví nadměrným množstvím plodů, jak si možná myslíte. Nadměrná dávka hnojiva může spálit kořeny, což jim zabrání v tom, aby si mohli brát živiny z půdy. Pokud použijete domácí kompostový čaj, tak se problému s přehnojením vyhnete. To, že je rostlina přehnojená, můžete poznat podle následujících příznaků:

  • Spousta jahodových listů, které vypadají dobře, ale nenesou žádné ovoce. Zde je zapotřebí zmínit, že mohou existovat i jiné důvody, proč jahodník nekvete.
  • Zbarvené nebo spálené okraje listů.
  • Nedostatečný růst jahodníků.
  • Kolaps a smrt celé jahodové rostliny.

Nadměrné hnojení má řešení

Pokud máte podezření, že jste své rostliny přehnojili, nevzdávejte se. Můžete je zachránit. Přehnojené rostliny budou ale plodit až v následujícím roce. Pokud pěstujete jahody v nádobách, můžete je vykopat a odstranit jejich půdu. Můžete ji smíchat se zeminou, která nebyla pohnojená, čímž snížíte obsah hnojiva v ní. Do takové půdy už je možné rostlinu znovu zasadit (ovšem až poté, co její kořeny opláchnete vodou). Také jahodníkový záhon v zemi můžete vyřešit přidáním dostatečného množství nehnojené půdy.

Kompostový čaj na hnojení

Kompostový čaj si můžete zakoupit, je ale velmi jednoduché (a levné) vyrobit si jej doma. Použít k tomu můžete například banánové slupky. Ty dejte do hrnce a zalijte vodou, aby byly ponořené. Přiveďte k varu, poté odstavte a nechte vychladit na pokojovou teplotu. Další metodou je připravit si kbelík s vodou (ideálně převařenou nebo odstátou) a zbytek doplnit banánovými slupkami. Nechte odstát minimálně 24 hodin a poté naneste na půdu v okolí jahodníků. Toto hnojení můžete provádět jednou za týden. Banány jsou bohaté na draslík, takže jsou vhodné pro použití i ve vegetačním období.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/fertilize-newly-planted-strawberry-plants/

https://www.thespruce.com/guide-to-fertilizing-strawberries-7488291

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!