Hnojení kopřivou jako skvělá volba
Když se řekne organické hnojení, mnohým z nás se vybaví především kompost. Ano, kompostem se skutečně zřejmě hnojí nejčastěji. Přesto se nejedná o jedinou alternativu. Optimální je samozřejmě také oživení půdy prostřednictvím rytí a provzdušňování. Výbornou volbou pro hnojení jsou ale také obyčejné kopřivy. Zdá se vám to zvláštní? Není tomu tak, Urtica dioica, neboli kopřiva dvoudomá, je nejenom skvělou potravou pro housata a kachny. Jak ji tedy využít pro hnojení. Alternativy jsou celkem tři. Každá dodá rostlinám hlavně fosfor, draslík, zinek, železo a hlavně dusík.
Klasický kopřivový kompost
Speciální kompost vytvořený z kopřiv představuje doslova minerální bombu. Především kytky po aplikaci takovéhoto kompostu rostou jako divé. Jen příprava takovéhoto kompostu s velkým množstvím kopřiv je poměrně náročnou a zdlouhavou záležitostí.
Kopřiva dvoudomá: Foto Pixabay
Kopřivová kaše, nevoní, ale…
Výbornou volbou je bezesporu kopřivová kaše, která se vyrobí velmi jednoduše. Stačí k tomu jenom nasekat kopřivy nadrobno do plastové nebo jiné nekovové nádoby. Poté zalijete směs vodou a necháte zhruba 3 až 4 týdny kvasit. Směs se poté naředí v poměru 1:30 až 1:50 s obyčejnou vodou. Zálivka je pak pro rostliny vynikající. Jen počítejte s tím, že dvakrát vonět nebude…
Kopřiva dvoudomá: Foto Pixabay
Oblíbený postřik
Čerstvé kopřivy se jednoduše rozmixují úplně do hladka a vyrobí se z nich jakási zelená kaše. Když se naředí vodou, bude působit jako vynikající ochranný postřik, který bude plný živin. Počítejte s tím, že kopřivy budou velmi efektivně působit proti škodlivému hmyzu a speciálně proti mšicím. Obsahují totiž histamin, serotonin a acetylcholin.
Postřikovač: Foto Radek Štěpán
Kdy na kopřivy vyrazit?
Prakticky kdykoli v sezoně. Na jaře budou obsahovat menší množství dusíku. V průběhu léta už pochopitelně více. Rostliny v každém případě kopřivy v některé z podob ocení.
Kopřiva dvoudomá: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.