Hnojení jehličnanů je základem jejich péče. Nezanedbávejte je!
Jehličnany se mohou na první pohled zdát jako nenáročné rostliny. avšak i ony vyžadují trochu péče, jako je třeba hnojení. Jehličnany jsou skvělou volbou do každé zahrady, protože mohou přinést dramatický prvek a rozbít jednoduchost. Navíc jsou velmi odolné, mrazuvzdorné a snadno se přizpůsobují novým podmínkám. Správně zvolené hnojivo může zabránit jednomu z nejčastějších problémů týkající se těchto rostlin: hnědnutí!
Jehličnany vyžadují hnojení
Hnojení je vlastně jedinou péčí, kterou nesmíte při pěstování jehličnanů zanedbat. Tyto rostliny jsou nenáročné na údržbu a navíc zůstávají zelené po celý rok. Zatímco listnaté stromy shazují listí, které musíme shrabovat, a ztrácí svou atraktivitu, jehličnany si zachovávají svou krásu. Navíc rostou rychle, proto se některé druhy jehličnanů využívají též k ohraničení pozemku (jako živý plot). Dostatek živin může zajistit lepší odolnost vůči všem chorobách, dobrou vitalitu rostliny a její správný růst.
Jehličnany v lese a na naší zahradě
Možná si říkáte, že jehličnany, které rostou v lese, přece hnojení nepotřebují, tak proč bychom měli hnojit ty na své zahradě? Zatímco les je jejich přirozeným prostředí, kterému se umí přizpůsobit (rychlý růst, zvyšující se hmotnost, rychlé využití živin v půdě), na půdě v domácnostech se jim obvykle nedostává ideálních podmínek. Proto hnojení jehličnanů může pomoci, a to doplnit chybějící složky vhodným přípravkem.
Jak na hnojení jehličnanů
Jehličnany můžete hnojit buď dlouhodobě působícími hnojivy (některé vystačí dokonce na celou vegetační sezónu, jiné je třeba opakovat například dvakrát za sezónu) nebo je přihnojovat pravidelně v malých dávkách. Použít se dají také hnojivové granule, které spadají mezi dlouhodobě trvající hnojiva, které se pomalu uvolňují, takže rostliny přijímají živiny ve správné koncentraci, která je pro kořenový systém snadno vstřebatelná.
Další péče o jehličnany
Součástí péče o jehličnany jsou i jiné úkony, než hnojení. Hovoříme zde o řezu: rostliny bychom měli pravidelně zastřihávat, odstraňovat poškozené a zaschlé výhonky a udržovat jim přitažlivý tvar. Neméně důležitá je i zálivka. K ní přistupujte opatrně: zavlažování musí být vydatné, ale méně časté. Se zálivkou bychom neměli přestat ani v zimě.
Zdroje info:
https://www.planta.pl/pl/porady/pielegnacja-roslin/iglaki-w-ogrodzie-nawozenie-i-pielegnacja
https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/nawozenie-iglakow?_gl=1*1qdddwx*_up*MQ..*_ga*MTc4OTMyMDcxMi4xNzMwMjI0OTgy*_ga_N4QWP7WZGW*MTczMDIyNDk4Mi4xLjEuMTczMDIyNTMyMy4wLjAuMA..
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!