Hnědnutí rajčat: problém, který může mít snadné řešení

Rajčata

Hnědnutí rajčat je problém, který může mít celou spoustu příčin. A podle toho, o jakou příčinu se jedná, může být tento problém snadno vyřešen. Někdy je ale hnědnutí rajčat známkou fatální nemoci, jako je například rakovina rajčat nebo bakteriální vadnutí. V tomto článku se zaměříme na ty příčiny, které ještě můžeme s pomocí správné péče napravit.

Hnědnutí listů rajčat

Pokud si všimnete listů rajčat, které jsou hnědé a křupavé (může jít pouze o hnědé okraje listů), pak je pravděpodobné, že problémem je nedostatečná nebo nesprávná zálivka. Rajčata jsou rostliny, které nerady stojí ve vodě a nemají rády ani namočení listů ve vodě. Vodu ale potřebují, a to v hojném množství. V případě, že rostlina vyprodukuje plody (kterého bude méně, pokud vůbec nějaké), budou tvrdé a suché.

  • Nejlepším způsobem, jak tomuto zabránit nebo vzniklý stav napravit, je začít rostlinu správně zalévat. Rajčata zaléváme pomalu a do hloubky. Kořenové systémy rostliny jsou hluboké, vodu potřebujete dostat až k těm nejspodnějším kořenům.
  • Zálivka by měla být poměrně častá. Nezaléváme za plného slunce ale brzy ráno nebo v podvečer, kdy sluníčko již není při síle. Snižuje se tak riziko popálení rostliny a také je nižší odpařování vody. Vodu naléváme kolem základny rostliny.
  • Správnou zálivku provádíme vždy – i když je rostlina zdravá a při síle!
  • Nezaléváme rostliny, jejichž půda je ještě mokrá od poslední zálivky (či deště).

Rajčata

Foto: Pixabay

Hnědnutí plodů rajčat

Kromě listů mohou hnědnout také plody rajčat. Pokud je na spodní straně rajčat hnědá skvrn kašovité konzistence, jedná se o chorobu. Tu je ale možné vyléčit prostřednictvím správné péče. Onemocnění se projeví, když plody dosáhnout asi poloviny své zralé velikosti. Napadené ovoce je třeba okamžitě odstranit a zlikvidovat (nepatří do kompostu). Důvodem vzniku této choroby je nekonzistentní zálivka nebo nedostatek vápníku.

  • Zalévejte podle zásad uvedených výše. Správná zálivka a hnědnutí plodů znamená problémy s půdou.
  • Nedostatek vápníku vzniká z mnoha příčin, jako je nesprávné pH půdy, příliš mnoho dusíku či kolísání teplot půdy.
  • Rajčata pěstujeme v mírně kyselé půdě. Nechte si svou půdu otestovat, abyste věděli, jak na tom jste. Příliš je pH alkalické, přidejte kompost, který může v průběhu času pomoci upravit hladinu pH. Příliš kyselé pH upravíte pomocí vápna.
  • Velké množství dusíku v půdě může znamenat, že používáte nesprávné hnojivo. Zkuste to s nižším obsahem dusíku a vyšším obsahem fosforu. Typickým příznakem vysokého množství dusíku jsou husté rostliny s malými plody.
  • Použitím mulče v okolí rajčat můžete zabránit kolísání teplot v půdě. Ideální jsou organické materiály, jako je například sláma.

Zdroje info:

https://www.obyvat.cz/hnednuti-rajcat/

https://www.tomatobible.com/tomato-plants-turning-brown/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!