Hnědé špičky listů značí nedostatek vzdušné vlhkosti. Co s tím?

Pokojové rostliny

V topné sezóně je vzduch v interiérech sušší, čímž trpí zejména tropické rostliny. Hnědé špičky listů jsou nejčastějším projevem. Tyto rostliny potřebují vzdušnou vlhkost obvykle od 50 do 70 %. Vaším úkolem je tedy zavést opatření, která povedou k vyšší vzdušné vlhkosti, čehož můžete dosáhnout hned několika různými způsob. Asi nejjednodušší je investice do zvlhčovačů vzduchu, nicméně není to nezbytné.

Hnědé špičky listů odstraníte vyšší vlhkostí vzduchu

Velmi rychlým opatřením, ke kterému můžete přistoupit, je to, že na topení položíte vlhký ručník. Jak se vlhkost z něj bude odpařovat, zvyšuje se vlhkost vzduchu. Pomoci může také to, že své rostliny přemístíte dál od topení – dejte si ale pozor, ať mají dostatek světla. Pěstování rostlin ve skupinách jim může pomoci udržovat si vyšší vlhkost. Kromě toho můžete vzít láhev s vodou a rozprašovat ji v okolí svých rostlin nebo rovnou na listy. Zkontrolujte si ale, jestli rostlina snese vlhkost na listech.

Hnědé listy
Foto: Pixabay

Pozor na hnilobu

Nezkušení zahradníci obvykle začnou rostlinu více zalévat, jakmile zpozorují hnědé špičky listů. To jim sice může pomoci zvýšit také vzdušnou vlhkost, nicméně v ohrožení jsou kořeny rostlin. Nadměrná zálivka většině tropických rostlin nesvědčí. Zalévat byste měli jen tak, aby půda byla vlhká, nikoli přemokřená. Takže tím, že zvýšíte zálivku, problém s hnědými špičkami listů obvykle nevyřešíte – spíše si koledujete o hnilobu kořenů.

Hnědé špičky vlivem hnojení

U hnojení neplatí, že více je lépe. Pokud budete podávat hnojiva více, než rostlina potřebuje, budete jí tím spíše škodit. Jedním z projevů jsou právě hnědé špičky listů. Důvodem je nadbytek solí v půdě. Řešení je jednoduché – hnojte podle požadavků vaší rostliny a návodu na obalu hnojiva. U rostlin obvykle platí, že více je hnojíme ve vegetačním období, v době odpočinku hnojivo velmi omezíme.

Odstraňování poškozených listů

Pokud jsou hnědé opravdu jen špičky, nemusíte listy odstraňovat. Jestliže ale hnědnutí jit postoupilo, je vhodné odstranit buď jen hnědé části listů, nebo rovnou celé listy. Dbejte ale na to, abyste neodstranili příliš mnoho zelené hmoty najednou.

Kvalita vody a hnědé špičky listů

I když zaléváte a hnojíte správně a udržujete vhodnou vzdušnou vlhkost, mohou mít vaše rostliny hnědé špičky. Co je důvodem? Zamyslete se nad tím, jakou vodu používáte k zálivce. Voda napuštěná přímo z kohoutku může být studená a co víc – obsahuje chlór. Spousta rostlin je na tento prvek velmi citlivá. Proto zalévejte vodou, která je odstátá minimálně 24 hodin. Pokud máte přístup k dešťové vodě, můžete použít i ji. V zimě můžete nasbírat sníh a nechat jej rozpustit. Jakmile dosáhne pokojové teploty, můžete takovou vodu použít k zálivce svých rostlin.

Zdroje info:

https://yardandgarden.extension.iastate.edu/faq/why-does-my-houseplant-have-brown-leaf-tips-and-edges

https://www.24garten.de/pflanzen/braune-blattspitzen-an-zimmerpflanzen-so-werden-sie-sie-los-93516482.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!