Hmyz je pro člověka důležitý. Proto mu nabízíme loggery

Dřevo

Loggery je vlastně hromada dřeva, která se nechá přirozeným postupem rozkládat. Toto dřevo jsou vlastně kmeny nebo silnější větve. Mohou být poskládány na sebe rovně nebo v půlkruhu, anebo se zahrabávají do země kolmo. Mohou na nich růst mechy, houby a lišejníky, někdo v jejich okolí nebo přímo do nich sadí též lišejníky. Jak dřevo odumírá, tak poskytuje vhodné prostředí pro různé druhy bezobratlých.

Různé dřeviny pro různý druh

Každý druh hmyzu může preferovat jiný druh dřeviny. Můžete proto vybírat dřevinu podle toho, jaký druh hmyzu chcete zachránit. Nebo prostě jen použijete nějakou dřevinu, kterou máte k dispozici. Potřebný hmyz si ji sám najde.

  • Například hmyz čeledi vrubounovitých (Scarabaeidae) má rád dub, buk, lípu, jilm, vrbu, ale také hrušeň či slivoň.
  • Soustředit se můžeme i na vzácné druhy hmyzu, jako je tesařík drsnorohý (Megopis scabricornis). Ten si potrpí na listnaté stromy (ideálně stojící a bez kůry).
  • Roháč obecný (Lucanus cervus) miluje půdu v okolí dubů.
  • Zlatohlávky milují kapsy či dutiny pod kůrou trouchnivějících dubů nebo vrb.

Hromada dřeva

Foto: Pexels

Loggery na vaší zahradě

Vytvořit si je snadno můžete i na své zahradě. Vyberte místo, kde je půda vlhká. Toto místo by mělo být v polostínu. Vykopejte si jámu hlubokou asi 50 cm a širokou podle toho, kolik máte nachystaných dřevěných klád a větví. Největší poleno dejte do jámy a kolem něj naskládejte všechna ostatní. Dřeva by měla stát kolmo. Volná místa kolem klád vyplňte zeminou. Můžete zasadit kapradiny, které jsou atraktivní na pohled a nenáročné na pěstování.

Loggery a jejich výhody

Vytvořit si na zahradě místečko pro zimní odpočinek brouků může znít poněkud pracně. Pokud jej ale uděláte tak, jak máte, můžete získat místo, které dobře vypadá! Vždyť loggery jsou vlastně uskupením dřeva ve spojení s kapradinami, takže na pohled velice pěkné. Kromě dobrého pocitu, že poskytujete prostředí na zimu pro broučky tak na víc získáváte další přidanou hodnotu. Pokud kácíte na svém pozemku strom, máte pro něj další využití.

Zdroje info:

https://www.magazinzahrada.cz/loggery-novodoba-forma-ochrany-nejen-vzacneho-hmyzu/

https://www.gardenersworld.com/how-to/diy/how-to-make-a-stumpery-for-insects/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!