Hlízy jiřinek patří do země už koncem dubna
Máte rádi jiřinky? Aby ne, květiny našich babiček dokážou nabídnout mimo tradičního tvaru květů také nádherné barvy. Skvělé jsou také díky tomu, že začínají s nakvétáním už někdy v červenci a květy klidně vydrží až do doby, než se dostaví první mrazíky. Ozdobou zahrady jsou tedy poměrně solidně dlouhou dobu. Jiřiny mají svůj původ ve Střední Americe. Jejich objevitelem se stal španělský lékař Francisco Hernández, a to už v 17. století. Poměrně zajímavé je také šlechtění jiřinek. Na to se zaměříme ještě předtím, než se budeme věnovat sázení hlíz jiřinek.
Mraky různých odrůd jiřinek
Šlechtění jiřinek se stalo záhy poměrně intenzivní záležitostí. Věnovali se mu jednak ve Velké Británii či Francii a jednak v Německu. K vypěstování první plnokvěté jiřinky došlo v Německu v roce 1808. U nás se šlechtění jiřinek velmi intenzivně věnoval farář Josef Turek z Dašic u Pardubic, a to ve 30. letech 19. století. Už v roce 1836 čítala jeho sbírka neuvěřitelných 1142 odrůd. Ty se samozřejmě lišily velikostí, tvarem a také barevnými odstíny. Postupem času se ale staly jedněmi z neoblíbenějších květin u nás.
Konec dubna jako optimální čas pro výsadbu hlíz
Nyní na konci dubna už nastal čas, abyste hlízy vzali a zasadili do země. Velmi dobrý pozor si dejte na kondici krčku. (Viz obrázek) Především při nákupu hlíz se vyplatí sledovat, jestli nejsou nijak poškozené. Pokud tomu tak je, s největší pravděpodobností se krásných květů nedočkáte. Místo, odkud raší nové stonky, je hodně náchylné.
Pár rad k výsadbě hlíz jiřinek
U vysokých odrůd nezapomeňte na opěrné tyčky. Ty musí do země ještě před zahájením výsadby. V opačném případě byste mohli hlízy poškodit. Co se týká hloubky uložení hlíz, ta by měla být taková, aby je pokrývala minimálně 10 cm hluboká vrstva zeminy. Spon rostlin se odvíjí od konkrétní odrůdy jiřinek.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.