Hlízy a cibule okrasných květin: Víme, které zimu v záhonku nepřežijí a kdy je vybrat ven
Mnoho druhů hlíznatých a cibulovitých rostlin si s českými zimami zkrátka neporadí. Aby byly na jaře maximálně fit, je třeba je na podzim vykopat a přesunout do chladné místnosti. Poradíme vám, kdy je na to dobrý čas a přidáme pár dobrých triků.
Pro začátek se podívejme na malý seznam nejznámějších rostlin, které tuto péči potřebují. Patří sem zejména:
- mečíky
- jiřiny
- hlíznaté begónie
- canna (dosna)
- acidantery (paví orchideje)
- galtonie
- Hymenocallis
- tygří lilie
Řiďte se druhem i aktuálními podmínkami
Cibule nebo hlízy výše uvedených rostlin by měly být vykopány na podzim. Ovšem konkrétní datum sklizně závisí na druhu rostliny.
- acidantery, galtonie, Hymenocallis a tygří lilie – začátkem září
- mečíky – v polovině září
- hlíznaté begónie, canny a jiřiny – po prvních mrazech
Jak zvolit správný termín
Ideální den lze snadno odhadnout podle aktuálních povětrnostních podmínek (půda by neměla být příliš rozbahněná) a fázi vývoje rostlin. Cibule i hlízy jsou k vykopáni připraveny tehdy, když jejich listy začnou žloutnout a sesychat. Práce vám půjde nejlépe od ruky během chladného nedeštivého dne, ale pokud není zbytí, můžete vzít zavděk i horšími podmínkami. Jen by pak cibule měly před uskladněním o to déle vysychat.
Vezměte si k ruce vidle, jsou mnohem bezpečnější než rýč. Cibule a hlízy očistěte od půdy a nadzemní části odstraňte (ne však zcela, ponechte zde kolik centimetrů dlouhý pahýl). Nechte několik hodin zaschnout, než je uložíte do sklepa.
Optimální teplota pro skladování hlíz a cibulí okrasných květin se pohybuje mezi 5–12 ° C a stačit jim bude sklep nebo chladný přístěnek. Nepokládejte je však jen tak na noviny. Mnohem raději budou za bedničku naplněnou pilinami nebo suchou rašelinou. Minimalizujete tak riziko, že vám do jara příliš vyschnou.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)