Hlíva ústřičná v lese jako předvánoční dárek
Chcete vyrazit na Vánoce do lesa sbírat houby? Proč ne? Letošní zima je opět velmi přívětivá a se sněhem se setkáme snad jen ve vysokohorských oblastech a na sjezdovkách, kde je nastříkán umělý. Vydat se do lesa touto roční dobou není nijak zvláštní. Setkat se totiž můžete se spoustou hub včetně hlívy ústřičné. Ta se sice prodává v supermarketech, kde má velmi často polský původ, a k dispozici je i v podobě prášku, nicméně přinést si ji vyrostlou z vlastní sadby nebo z lesa je optimální. Především onen pocit úspěchu v lese stojí za to.
Jak poznat hlívu ústřičnou?
V první řadě je třeba poukázat na fakt, že parazituje na starém dřevě nejrůznějších listnáčů. Jedná se třeba o vrby, topoly, buky nebo ořešáky. Klobouk hlívy ústřičné může mít šířku až kolem 20 cm, přičemž odstín zbarvení se může lišit. Tradičně se jedná o šedavou, šedohnědou, béžově hnědou, šedomodrou či šedofialovou barvu. Houba disponuje poměrně krátkým třeněm, který roste nejčastěji směrem do boku.
Hlíva ústřičná: Foto Zdeněk Pelda
Může hrozit záměna?
Jen velmi složitě bychom hledali nějakého dvojníka, který by byl vyloženě nebezpečný. Podobným typem houby je třeba pařezník pozdní. Ten se objevuje po prvních mrazech, nicméně má žlutý až hnědoolivový klobouk. Lupeny jsou u této jedlé, ale n příliš chutné houby zřetelně oddělené typický kroužkem oranžové barvy. Jinak je pařezník velmi tuhý a jeho chuť bývá nahořklá. Splést si lze hlívu ústřičnou s hlívou plicní, tak je ale chuťově takové vynikající, roste ovšem pouze od jara do podzimu.
Pařezník pozdní: Foto Zdeněk Pelda
Slova plicní Foto Zdeněk Pelda
Kde a kdy se s hlívou ústřičnou setkáme?
Vydat se na hlívu můžete kdykoli v období mírnější zimy. Vyrazit lze už po prvních mrazech. Bez problémů dokáže růst až do února. Najít ji lze ve velkých trsech v lesech, na mezích nebo i v zahradách. Přehlédnout se ji dá jen těžko, a to i v případě sněhové pokrývky.
Hlíva ústřičná: Foto Zdeněk Pelda
Použití hlívy v kuchyni je multifunkční
V kuchyni se s hlívou dá doslova čarovat. Vynikající volbou je dršťková polévka z hlívy. Chuťově je vynikající a polévka je díky í lehčí. Výborná je hlíva naložená ve sladkokyselém nálevu. Když ji podusíte na česneku, také není co řešit. Jen je zapotřebí delší teplené úpravy, aby plodnice dokonale změkly.
Jaké má hlíva ústřičná léčivé účinky?
V hlívě se nachází spousty různých vitamínů a minerálních látek i stopových prvků. Optimální je pro posílení imunitního systému, posílí také slezinu a žaludek. V neposlední řadě se doporučuje na ekzémy a alergické reakce. Jinak obsahuje i spousty betaglukanů schopných zmírnit negativní účinky radioterapie. Ta se využívá při léčbě karcinomů. Jinak hlíva obsahuje také levistatin, látku schopnou snižovat cholesterol. I proto se vyrábí houbové koření, kdy se hlíva ústřičná drtí na prášek.
Hlíva ústřičná: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.