Hlína z nádob může ještě posloužit. Po sezóně ji nevyhazujte!

Zemina

Zatímco na začátku jara můžete shánět velké množství půdy na pěstování různých rostlin (včetně balkonových letniček), na konci sezóny se budete ptát, co s hlínou. Je už vyčerpaná? Měli bychom ji vyhodit nebo se dá ještě použít? Vzhledem k tomu, že koupě nové zeminy stojí nějaké peníze, spousta lidí se rozhodne vysadit do ní znovu. Mělo by to ale mít určitá pravidla, protože tato půda už je vyčerpaná. Jak na to?

Hlína a její čištění

Hlínu je dobré vysypat na hromadu a pak ji zbavit případných částí. Může jít o kousky kořenů a další části rostlin, které v substrátu nechcete. Tím, že zeminu prosejete přes síto, ji zároveň prokypříte. Pamatujte na to, že po dvou až třech letech je půda úplně vyčerpaná a je třeba jí dodat živiny. Taktéž je zapotřebí ji sterilizovat, abyste ji zbavili choroboplodných zárodků. Hlínu pokojových květin můžete použít pouze na podobné rostliny. Vysypanou půdu, kterou jste proseli, nechte pár dní vyschnout na slunci.

zemina
Foto: Pixabay

Přidejte hnojivo

Hlavním problémem se starou půdou z květináče či jiné nádoby je to, že už nemá sypkou strukturu a navíc neobsahuje dostatek živin. Oba problémy se dají vyřešit jedním krokem: smíchejte starou půdu s kompostem a příští rok ji můžete znovu použít. Někteří zahradníci smíchají starou půdu s novou a pak ji znovu použijí. Použít ale můžete rovnou hnojiva, která můžete přidat už teď nebo až na jaře před začátkem sezóny.

Hlína ke slepicím

Pokud máte slepice, můžete hlínu vysypat jim do výběhu. Oni ji přes zimu rozhrabou a prohnojí, takže na jaře se dá opět použít (smíchaná s novou zeminou). Pokud nemáte slepice, můžete si slepičí hnůj zakoupit a smíchat ho s půdou. Chybou není ani to, když vysypete půdu do kompostu.

Sterilizujte hlínu i preventivně

I když se půda zdá zdravá, je dobré ji čas od času sterilizovat. Jednoduše ji dejte do černého pytle a dejte na 4 až 6 týdnů na sluníčko. Pokud nemáte tolik času nebo se bojíte, že vám nebude přát počasí, můžete zvolit metodu sterilizace v troubě. Vysypejte substrát na plech a přikryjte alobalem. „Pečte“ asi 30 minut při teplotě 80 °C. Chcete-li účinky ještě zvýšit, můžete před vložením do trouby přidat k půdě pár stroužků česneku nebo ji posypat mletou skořicí.

Hlína a její prokypření

Prokypření znamená dodat půdě vzdušnost. Můžete to udělat několika metodami: smíchejte půdu s trochou písku, perlitu, zeolitu či vermikulitu. Tento materiál můžete zvolit také podle toho, jakou rostlinu budete do půdy v budoucnu sázet – například středomořské rostliny ocení písek).

Čištění květináčů

Také květináče různých materiálů je dobré po sezóně pořádně vyčistit, abyste je zbavili případných nežádoucích organismů. Smíchejte ocet s horkou vodou ve stejném poměru a nalijte do květináče. Nechte chvíli působit a poté vydrhněte tvrdým kartáčem. Poté ještě omyjte mýdlovou vodou a vydrhněte houbičkou.

Zdroje info:

https://prima-receptar.cz/pestovani-lze-opakovane-pouzit-zeminu-pro-kvetinace/

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/22335-stary-substrat

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!