Hlazenec ohnivý: Málo známá balkonovka, která se uplatní i na záhonku
Jeho květy vypadají jako malé signální tyčinky a jejich rudá barva skvěle kontrastuje s okolními tmavými listy. Vlastně podle nich dostal hlazenec své české jméno, i když mnohem častěji je v zahradnictvích nabízen jako cuphea.
Do této rodiny patří více než 200 druhů. Hlazenec pochází ze Střední Ameriky a západní Indie. Tady roste přirozeně na vlhkých a slunných místech, zejména v okolí řek a na ruderálních stanovištích. Opylují ho zde některé druhy motýlů a zejména kolibříci, u nás tedy může přitáhnout pozornost nevšedně vyhlížejícího motýla dlouhozobky svízelové, která se svým vzhledem i chováním kolibříkům zdálky podobá.
V Česku je nejběžnější právě hlazenec ohnivý (Cuphea ignea), častěji ho však potkáme pod názvy cuphea nebo kufea. A co potřebuje, aby se mu u nás líbilo?
Proč hlazenec ohnivý? Napoví květy
Cuphea ignea vytváří tenké částečně převislé výhonky, na nichž vyrůstají tmavě zelené listy a velké množství trubkovitých, jasně červených květů, které mají na konci mají tmavý kroužek s bílým pruhem. Zdálky vypadají jako konce zapálené cigarety – tak proto ohnivý. Dospělé rostliny dosahují výšky asi 30 cm, jsou tedy vhodné i do menších truhlíků.
Zajímavé je, že hlazence jsou samočistící. Květy vypadají dlouho krásné a nakonec zcela samy odpadnou. Nevyžadují tedy v tomto směru žádnou péči. Nemusíte je stříhat ani zbavovat starých květenství.
Hlazenec ohnivý alias kufeu je možné pěstovat i jako hrnkovou rostlinu
Ovšem hlazenec ohnivý nemusí být jen balkonovkou. Není sice odolný vůči mrazu, ale lze ho pěstovat v květináči a přechovávat po příchodech mrazů v na nevytápěném a světlém místě. Shodí sice většinu listů, ale do příštího roku přečká v plné parádě. Podmínkou je ovšem mírná zálivka, na přemokření totiž může snadno uhynout.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)