Hlávkové zelí je náročná plodina
Milujete salát z hlávkového zelí? Kdo by ho neměl rád, nicméně hlávky nakupované v supermarketech pocházejí z nejrůznějších lokalit, jež jsou často na hony vzdáleny naší zemi. I proto se vyplatí vypěstovat si vlastní hlávkové zelí na zahradě. Nejedná se o nijak náročnou záležitost. Pokud si nevíte rady, pak jsme pro vás připravili nejen přehled těch nejznámějších kultivarů, které existují, ale i některé základní zásady pěstování této tradiční plodiny.
Nejznámější kultivary hlávkového zelí
Hlávkové zelí se řadí do čeledi brukvovitých a v podstatě se jedná o přímého příbuzného některých podobných rostlin. Jmenovat bychom mohli třeba kedlubnu, brokolici, kapustu, květák a mnohé další. Kultivary roztřídíme podle doby sklizně:
Velmi rané a rané
Klasickou velmi ranou odrůdou je Dita, která má bílou barvu a její hlávky dosahují hmotnosti okolo 1 kg. Mezi rané patří Hornet F1, které má podobnou hmotnost stejně, jako je tomu i u kultivaru Sůáva F1.
Středně rané rostliny
Chcete-li si vybírat mezi středně ranými odrůdami, doporučujeme například červené hlávky Kalibos s hmotností okolo 2 kg. Výbornou volbou je i Korino F1 s hlávkami o hmotnosti 3 kg a bílou barvou. Menší hlávky má Unikát F1.
Pozdní a polopozdní kultivary
Polopozdní klasikou je Holt s hlávkami těžkými kolem 1,1 kg. Zajímavou variací je i středně pozdní Kvit F1 s červenými hlávkami těžkými od 1,9 do 2,4 kg. Jendím z hmotnostních rekordmanů je kultivar Pourovo pozdní s hmotností jedné hlávky až 5 kg.
Do pařeniště, nebo záhon?
Otázka, kterou by měl řešit každý zahradník u mnohých plodin. Rané kultivary jednoznačně patří do pařeniště. Pozdnější odrůdy již můžete bez jakýchkoli obav vysazovat na záhon. Určitě je ale třeba začít až v období, kdy už nebudou hrozit žádné mrazíky.
Několik rad k pěstování zelí
Zelí v každém případě potřebuje hodně živin a vody. Optimální je také propustná půda s dostatečným množstvím potřebných živin. Nepřehnojte vaše rostliny dusíkem! Každý rok navíc vysévejte zelí na jiné místo. Na stejném by se mu dařilo velmi špatně. Komplikacemi při pstování mohou být třeba krytonosci anebo nádorovitost brukvovitých rostlin.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.