Hlávková kapusta má pestré využití v kuchyni. Pěstovat a sklízet lze od jara do zimy

hlávková kapusta

Pokud hledáte zeleninu, kterou je možné pěstovat i sklízet prakticky po celý rok, pak je to chutná hlávková kapusta. K tomu nabízí v kuchyni široké uplatnění. Pěstování není složité. Podstata spočívá ve volbě vhodné odrůdy.

Pěstování hlávkové kapusty není nikterak náročné. Můžete se do toho směle pustit. Ale musíte zvolit správnou odrůdu a zajistit základní podmínky.

Základní podmínky pro zdárný růst

Pro hlávkovou kapustu volíme světlé stanoviště. Zelenina není náročná na teplo. Je tak právě možná včasná jarní výsadba, jakožto i pozdní sklizeň. Dokonce krátkodobě snese i mráz, teploty od 5 do 6 °C pod nulou. Důležitá je pravidelná zálivka. Pakliže je kapusta na příliš suchém stanovišti, tak shazuje spodní listy. Nejnáročnější na zálivku je v období výsadby a v době tvorby hlávek. Kromě zálivky je třeba i nezbytná výživa.

Hlávkovou kapustu je třeba hnojit, a to ve dvou etapách. První po dvou týdnech od výsadby, kdy se přihnojuje ledkem, poté za další dva týdny kombinovaným hnojivem, například cereritem. V rámci péče je nutné udržovat záhon čistý, tj. bez plevele. Co se týče zeminy, tak rostlině se daří v půdě bohaté na humus.

Kapusta

Foto: Pixabay

Výsadba a sklizeň podle odrůdy

Hlávková kapusta se vysazuje na záhon do sponu 40×50 cm. Výsadba a sklizeň se odvíjí od konkrétní odrůdy. Rané odrůdy se sklízí 80 až 105 dní od výsadby a sklízí se od konce května do června. Letní druhy hlávkové kapusty se sklízí 100 až 120 dní od výsadby. Se sklizní lze počítat od července do srpna. Oproti tomu pozdní odrůdy se sklízí 150 až 180 dní od výsadby. Sklízí se od října do listopadu. Ke skladování jsou vhodné podzimní odrůdy, které je možné skladovat až do dubna. Zeleninu je nutné skladovat v dobře větrané místnosti s teplotou kolem 5 °C.

Problémy s možnými škůdci

Častým problémem je nádorovitost kořenů, která se projevuje slabým růstem a vadnutím rostliny. Rovněž tak na hlávkové kapustě si pochutnává řada škůdců, jako jsou mšice zelná, housenky běláska zelného a řepkového. Vyzrát na ně lze postřikem insekticidy v době náletu motýlů a po vylíhnutí housenek.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay