Hit TiK-Toku: Pokojové rostliny prý vyživí ty správné kameny, stačí je jen nechat vylouhovat
Hit TiK-Toku: Pokojové rostliny prý vyživí ty správné kameny, stačí je jen nechat vylouhovat. Ne vždy je péče o pokojové rostliny tak jednoduchá, jak byste si představovali. Mnohdy je to ovšem tím, že při tomto procesu jednoduše nevolíte ty správné postupy a práci si tak nechtěně ztěžujete. Pokud ovšem použijte trik od zkušeného zahradníka Alaina Grimauda, určitě nebudete litovat. Stačí, když si zvenku přinesete hrst obyčejného kamení.
Kameny se postarají o vlhkost
Pokrývání povrchu zeminy kameny je jednou z nejúčinnějších metod, jak zabránit rychlému odpařování vody ze zálivky. Tato metoda pomáhá udržovat vlhkost v půdě a zároveň zabraňuje růstu plevele (to samozřejmě jen u venkovních rostlin). Kameny na povrchu zeminy také vypadají velmi dekorativně a přispívají k estetickému vzhledu vašich květinových aranžmá. A jak je uplatnit? Jednoduše je stačí nasypat na povrch zeminy – 1 až 2 centimetry silná vrstva bude bohatě stačit.
Jen dejte pozor, abyste rostliny s jemnými lístky doslova neubili (a také se vyplatí nehrnout kameny příliš náruživě až ke stonkům, mohly by vést k nepříjemné hnilobě).
Foto: Pixabay
Další triky při péči o pokojovky
Kromě pokrývání zeminy kameny existuje několik dalších triků, které mohou pomoci při pěstování rostlin v interiéru. Důležitá je například volba správného květináče. Vždy se snažte používat ten s dostatečným množstvím drenážních otvorů, které umožní rychlé odvodnění přebytečné vody a předchází tak hnilobě kořenů. Rovněž kvalitní zemina je základem úspěšného pěstování rostlin v květináčích. Měla by být dobře propustná, bohatá na živiny a obsahovat také dostatek organické hmoty. Hledáte další šikovné triky? Pak vsaďte třeba na citronovou šťávu.
Hnojivo vylouhované z kamenů
A proč právě na ni? Inu protože podle populárního návodu prý dokáže z obyčejných zahradních kamenů dostat to nejlepší. Stačí jen posbírat ty červené, zalít je vodou, vymačkat do ní citron a nechat pár dní vylouhovat (totéž by mělo fungovat i s červeným štěrkem nebo pískem). Jakmile se prý voda dostatečně zbarví, je připravená ke hnojení.
Bude opravdu nabitá živinami a vašim pokojovkám tak jen a jen prospěje. Za nás je to ovšem čirý nesmysl – trochu mohou pomoci živiny z citronu (zvláště okyseleným rostlinám), ale jinak podobné techniky opravdu nemají smysl. Není zkrátka možné věřit všemu, co se na internetu napíše, někdy jsou to totiž pěkné nesmysly.
Zdroj: https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/dalsi-tipy-a-triky-pro-pestovani-pokojovek, https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/pece-o-rostliny/pokojove-rostliny/pokojove-rostliny-pece, https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/pece-o-pokojove-palmy-tipy-a-triky, https://www.zbozi.cz/magazin/c/jak-spravne-pecovat-o-pokojove-rostliny/
Náhledové foto: Pexels
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)