Hit letošní sezóny: ovocná kůže! Ukážeme, jak na ni

Ovocná kůže

Ovocná kůže nebo ovocné rolky jsou skvělým způsobem, jak zpracovat přebytek ovoce. V podstatě se jedná o pyré z ovoce, které je usušeno na plátky. Ty se zarolují a ovocná kůže bude mít nejenom skvělou chuť, ale bude vypadat skvěle na nejrůznějších pokrmech. Své využití má vzhledem ke své sladké chuti především v dezertech. Zde je návod, jak ji připravit v sušičce.

Ovocná kůže vyžaduje jen málo ingrediencí

Příprava ovocného pyré, ze kterého se následně vyrábí ovocná kůže, je velice jednoduchá. Budete potřebovat vybrané ovoce, využít ale můžete také různé ovocné kombinace. Přidat můžete cukr či jiná sladidla (nekalorické varianty, vhodné pro diabetiky a další), pokud si myslíte, že ovoce není dostatečně sladké samo o sobě. Dochutit ale můžete též citronovou šťávou, skořici (a dalším kořením), bylinkami, extrakty (vanilkový, mandlový atd.). Někdo přidává větší kousky ovoce, semínka, ořechy, kokosové vločky aj. pro zvláštní strukturu.

Tipy pro zpracování ovoce

Některé ovoce, jako jsou borůvky, maliny či ostružiny obsahují drobná semínka. Ta v konečném produktu budou patrná. Pokud je tam nechcete, bude třeba ovocné pyré scedit přes jemné sítko. Banány se na výrobu ovocné kůže nehodí, protože obsahují příliš mnoho škrobu. Pokud je ale přidáte k jinému ovoci, mohou působit jako sladidlo a dodají i svou typickou chuť. Banány ale používám vždy v malém množství (hodí se například k jahodám). Čím více vody ovoce má, tím déle se bude sušit. Je třeba počítat s tím, že výsledná kůže může být příliš tenká. Proto toto ovoce (meloun, citrusy, hrozny, kiwi) používám v kombinaci se sušším ovocem.

Mango chips

Foto: Pixabay

Nejkrásnější ovocná kůže

Pokud s ovocnou kůží teprve začínáte, můžete použít ovoce, které obsahuje vysoké množství pektinu. Do této skupiny patří jablka, švestky, citrusy, rybíz, brusinky či jablko. Toto ovoce se často používá do receptů na ovocnou kůži, protože dodávají pružnost a kůže nepraská. Kůži je možné použít z ovoce vařeného, čerstvého, mraženého i konzervovaného.

Příchutě ovocné kůže

Ovocnou kůži lze dochutit těmito způsoby:

  • Koření (skořice, kardamom, muškátový oříšek, koriandr, nové koření, hřebíček, zázvor, koření na dýňový koláč, chilli).
  • Extrakty (vanilkový, citrusový, mandlový, pomerančový, likéry).
  • Džusy a šťávy z ovoce (citron, limetka, pomeranč, mango, ananas, liči).
  • Bylinky (najemno nasekané bylinky, jako je máta, šalvěj, bazalka, rozmarýn, citronový tymián aj.).
  • Chia semínka, nasekané ořechy, kokos apod.

Ovocná kůže recept

V sušičce nastavíme teplotu na 40 až 45 °C, protože tak zachováme maximální množství vitamínů. Na silikonovou podložku (či pečící papír) vlijeme rozmixované pyré ve vrstvě 3 až 4 mm. Sušením se ztenčí na polovinu. Sušte 10 hodin. Konečná doba sušení ale závisí na použitém ovoci, kolik pyré obsahovalo vody a jak silnou vrstvu jste nalili. Pokud se vám kůže nebude zdát dost suchá, přidejte potřebný čas. Poté srolujte a nakrájejte na jednotlivé porce. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě a v temnu.

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/how-to-make-fruit-leather-in-a-dehydrator-or-oven/

https://kitchenette.cz/clanek/ovocne-kuze

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!