Gutace aneb slzení rostlin
Pod tajemným pojmem gutace se skrývá proces, při kterém dochází k tomu, že na listech se rostliny se objevuje voda, aniž byste rostlinu polili. Rostliny vylučují větší množství vody pomocí hydatod. Děje se tak ve vlhkém prostředí, v přírodě nejčastěji v noci a nad ránem. Gutují rostliny rostvoucí v přírodě, ale také některé tropické rostliny či houby. Rostlina se tak zbavuje nadbytečné vody, v které se navíc mohou objevit i minerální látky.
Transpirace není gutace
Transpirací se rostliny taktéž zbavují nadbytečné vody. Rostliny se musely naučit hospodařit jak s nedostatekem, tak taky s přebytkem vody, a k tomu jim slouží gutace a transpirace. Zásadní rozdíl mezi oběma jevy je v tom, že zatímco u gutace se tato nadbytečná voda projevuje ve formě kapek stékajících po listech, u transpirace je to ve formě páry.
Gutace: Foto Pixabay
Které rostliny gutují?
Schopnost gutace či transpirace ale nemají všechny rostliny. Mezi ty, které takovou schopnost mají patří například monstera skvostná (Monstera deliciosa), nebo například voskovka (Hoya), fíkuc (Ficus) či kala (Zantedeschia aethiopica). Tyto rostliny běžně pěstujeme i u nás jako pokojové rostliny. Mezi dalšími rostlinami, které rostou v přírodě, pak jmenujme přesličku poříční (Equisetum fluviastille), lesní jahody (Fragaria vesca), kotryhel (Alchemilla vulgaris) či lichořeřišnice (Tropaeolum).
Je gutační voda jedovatá?
Voda, která je gutací vylučována, není úplně čistá voda. Jsou v ní obsaženy ionty solí a fytohormony. Ani jedna z těchto látek ale rozhodně není jedovatá. Pokud tedy ve svém bytě pěstujete jednu z pokojových rostlin, které gutují, není třeba se obávat, že jí otrávíte domácí mazlíčky nebo dokonce děti.
Gutace: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!