Gumovníky v domácnosti – jaké druhy známe a co potřebují ke své spokojenosti
Gumovníky v domácnosti – jaké druhy známe a co potřebují ke své spokojenosti. Je to mnohem jednodušší, než se to může na první pohled zdát. Gumovník je skvělá startovací rostlina pro každého, kdo s pěstováním teprve začíná. Gumovníky mají lesklé, kožovité listy a atraktivní vzpřímenou formu, což je příjemným doplňkem každé místnosti s dostatečným světlem. V džunglích Indie a Malajsie může tato rostlina vyrůst až do 30 metrů, uvnitř je gumovník obvykle vysoký 6 až 10 stop. Co dalšího je o gumovníku třeba vědět?
Druhy
Gumovník, také známý pod svým vědeckým názvem „Ficus elastica „, je k dispozici v mnoha různých odrůdách. Decora má klasické tmavě zelené listy s bílými žebry. Doescheri je zase velmi pestrá odrůda. Rubra má pěkně vínové listy. Ale bez ohledu na to, který z nich si vyberete, všichni potřebují podobnou péči.
Foto: Pixabay
Kde si gumovník koupit?
Protože je to léta oblíbená rostlina, najdete gumovník ve většině školek, velkých obchodů či u online prodejců. Pokud nakupujete osobně, nekupujte rostliny bez nižších listů. Ty ve chvíli přelit či stresu odpadnou. Také si vyberte ten, který je lesklý a vzpřímený. Gumovníky jsou, ve srovnání s jinými pokojovými rostlinami, relativně levně.
Světlo
Gumovníky mají rády jasné světlo, ale mohou se také přizpůsobit šeru. Nemají rádi náhlé poklesy teploty, takže je nepěstujte příliš blízko průvanových oken. Pokud se váš pokoj zdá tmavý, umístěte gumovník co nejblíže stropnímu světlu, aby rostlina mohla růst vzpřímeně. Není to nutné, ale pokud se rozhodnete dát je v létě ven, udržujte je mimo přímé sluneční světlo. Naopak před mrazem jej schovejte do vnitřních prostor.
Péče
Skvělá zpráva je, že gumovníky nepotřebují mnoho péče. Gumovník zalévejte až ve chvíli, kdy je půda mírně suchá na dotek. Příliš časté zalévání může způsobit zežloutnutí listů. Pokud chcete, krmte gumovník hnojivem několikrát ročně, zejména během aktivního růstu na jaře a v létě.
Je gumovník bezpečný vůči domácím mazlíčkům?
Zde pozor! Lepkavá míza může dráždit pokožku nebo bříško domácího mazlíčka, takže je nejlepší držet tuto rostlinu daleko od zvědavců, kteří rádi okusují pokojové rostliny.
Zdroj: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/pestovani-pokojovych-rostlin/jak-pestovat-fikus/, https://www.i60.cz/clanek/detail/20789/jak-spravne-pestovat-fikusy
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)