Guava alias kvajáva: Neznámé ovoce, které stojí za pozornost
Kvajáva je podobná hrušce nebo jablku. Má dužinu ovšem jako meloun a chutí připomíná hrušku, fíky či kdoule. Je bohatá na vitamin C a v poslední době se v obchodech objevuje stále častěji. Pojďme si ji představit!
Kvajáva k nám přišla z opravdu velké dálky. Pochází totiž z Karibských ostrovů a Střední a Jižní Ameriky. Potřebuje hodně vlhkosti a vysoké teploty, kultivace v domácích podmínkách tedy značně obtížná. V přírodě jde o stromy, dosahující výšky až 7 metrů. Rod kvajáva zahrnuje asi 100 druhů.
Obsahem vitamínu C předčí i citron
Toto ovoce obsahuje velké množství vitamínu C, i když si tento vitamin spojujeme především s citronem. Pro srovnání: ve 100 gramech citronu najdeme průměrně 70 miligramů vitamínu C, zatímco v kvajávě je v průměru až 228 mg tohoto vitaminu. Impozantní, že?
Vitamín C posiluje naši imunitu a jde také o účinný antioxidant, který působí proti volným radikálům, čímž zpomaluje proces stárnutí. Podporuje také kardiovaskulární systém a má protinádorovou aktivitu. V kvajávě nechybí ani vitamin A a je také bohatým zdrojem draslíku. To je pro změnu minerál, zodpovědný za řádné fungování nervového systému, srdce a svalů.
Hledáte-li chutnou svačinku, klidně vsaďte na kvajávu. Dá se jíst jen tak nebo připravit podobně jako meloun či hruška.
Kvajáva v lidové medicíně
V její původní domovině jsou ceněny i její listy. Pití odvarů z listů pomáhá proti průjmu a při otravě jídlem. Doporučuje se rovněž proti nachlazení a bolesti v krku. Usušené listy se zase používají jako léčebný zábal na špatně se hojící rány a čerstvé pomáhají i proti akné a dalším nedokonalostem pleti. Pokud byste tedy náhodou pěstovali kvajávu jako pokojovou rostlinu, nezoufejte, když se plodů nedočkáte. Její listy jsou také učiněným pokladem!
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)