Graptopetalum: nádherné sukulenty, které mohou i vykvést
Graptopetalum je rod rostlin z čeledi tlusticovité. Jedná se o sukulentní byliny, které se vyskytují zejména v Mexiku a na jihu USA. V roce 1972 ji objevil mexický badatel Alfred Lau. Jakkoli rozsáhlé byly objevy tohoto badatele, právě Graptopetalum považuje za svůj nejvýznamnější objev. Od té doby se tato rostlina rozšířila do mnohých zahrad a skleníků. Tato rostlina kvete každý rok, zachovává si své kompaktní rozměry a po mnoho let nevyžaduje žádnou speciální péči.
Pěstování
Co rostlina opravdu potřebuje, je jasné osvětlení po celý rok. Z tohoto důvodu je důležité vystavit je na okna orientovaná na východ nebo západ. Zálivka by měla být mírná, avšak bez nadměrného vysychání substrátu (substrát nesmí vyschnout až na samé dno). Pro zálivku volte vodu pokojové teploty. Zálivku je možné nahradit postřikem listů nebo zvýšením vlhkosti (pěstování na misce s vodou a kamínky, ve společnosti ostatních rostlin vyžadujících vlhkost nebo v místnostech se zvlhčovačem vzduchu).
Foto: Pixabay
Vhodný substrát
Ideální je substrát pro sukulenty, který je dobře propustný a vzdušný. Spíše než vysoké volte květináče široké a ploché, protože kořeny rostliny jsou mělké. Na dně této nádoby by měly být drenážní otvory, vhodná je také drenážní vrstva, vytvořená z keramzitu, štěrku, písku apod. jen s trochou péče se každý rok můžete radovat z krásných a neobvyklých květů, nejčastěji pětičetných. Je dobré, když se listy rostliny nedotýkají vlhké půdy, proto je ideální, když půdu pokryjete drobnými oblázky.
Přesazování a hnojení
Graptopetalum neroste příliš rychle, a proto stačí rostlinu přesadit jednou za dva až tři roky. Při této péči se snažte nedotýkat se kořenů ani je nijak jinak nenarušovat. Od jara do léta můžete rostlině dopřát hnojiva vhodná pro kaktusy. Na začátku podzimu je třeba omezit zálivku a rostlinu dát do světlé místnosti s teplotou od 6 do 12 °C. Od poloviny listopadu až do konce února rostlinu nezaléváme vůbec. I nadále by měla být ve světlé místnosti. Graptopetalum se množí semeny, dceřinými růžicemi a jednotlivými listy, které se snadno zakořeňují.
Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/02/06/graptopetalum-foto-posadka-i-uhod/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!