Granátovník: můžete jej pěstovat i na své zahradě
Granátové jablko je pozoruhodný plod. Za poměrně silnou slupkou se ukrývá velké množství šťavnatých a chutných zrníček. Jedná se o keř až strom, který ale bohužel není mrazuvzdorný. U nás ho ale můžeme pěstovat jako přenosnou rostlinu, kdy ji přes léto vystavíme na balkoně či terase přímému slunečnímu záření a přes zimu schováme tam, kde teploty neklesají pod bod mrazu.
Pěstování ze semínek
Pokud jste si koupili granátové jablko, pak ze semínek uvnitř můžete vypěstovat vlastní granátovník. Stačí, když semínka zbavíte dužnatého obalu, který jej obklopuje. Omyjte je a dejte do misky s vodou. Zde je nechte mírně zakvasit. Poté je propláchněte a vysejte. Ideální teplota pro klíčení je 25-30 °C. Při nižších teplotách klíčí pomaleji. Zvolte propustný substrát plný živin s neutrálním pH. Granátovník nesnáší vápník.
Granátové jablko: Zdroj obrázku Pixabay.com
Zazimování
Jakmile teploty (i ty noční) neklesají pod 0 °C, můžete granátovník vynést ven na sluníčko. Zde jej nechte až do prvních mrazíků. Teploty do 0 °C granátovník zvládne, jakmile ale přijde mráz, je potřeba rostlinu zazimovat. Ideální je přemístit jej do místnosti s teplotou od 0 do 15 °C. Místnost pro zazimování nemusí být světlá, protože granátovník je opadavý.
Pozor na slunce
Zatímco starší a již zavedené rostliny milují slunce (čím více, tím lépe), mladé rostlinky před přímým poledním žárem raději schováváme do polostínu (například do stínu pod jiné stromy). S období největšího růstu potřebuje pravidelnou zálivku a také hnojení.
První plody
V závislosti na odrůdě se období vytváření plodů může trochu lišit. Obvykle ale plodí na přelomu září a října. Prvních plodů se můžete dočkat na tříletých rostlinách. Plody nemusí být jedlé – zde se názory pěstitelů ale značně liší. Někteří tvrdí, že plody jsou sladké, jiní, že se nedají jíst.
Granátovník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!