Granátové jablko – poklad ze Středozemí

Granátové jablko je plodem, který roste na stromě zvaném granátovník obecný (Punica granatum). Jedná se o menší stromek, který najdeme nejčastěji ve středozemních státech Evropy. V dnešní době už se jedná o poměrně hojně používané ovoce, které je dostatečně známé. A není ani tak drahé…

Jak poznáme granátové jablko?

Granátové jablko je asi 12 centimetrů velký červený plod. Má tvrdou slupku, tvrdší než klasické jablko, ale měkčí než například kokosový ořech – dostat se k jeho dužině není žádný problém. Postačí vám ostrý nůž. Po rozkrojení odhalíme šest až dvanáct pouzder. V každém z nich se nachází semena, která jsou obalena nejčastěji červeným rosolem, ale někdy také bílým či růžovým rosolem. Semen se v jednom ovoci nachází až šest set.

Zdravotní přínosy

Tento nádherný plod je zdrojem mnohých vitamínů a antioxidantů. Významné je zejména množství vitamínů C a B, ale také kyseliny listové. Obsah kyseliny pantotenové, zinku, manganu, draslíku, selenu, mědi, hořčíku, vápníku, železa a vitamínu E a K jsou taktéž nezanedbatelné. Vzhledem k tomuto obsahu slibuje granátové jablko protizánětlivé a protirakovinné účinky. Je skvělým detoxikačním činidlem a má také omlazující a regenerační účinky. Skvělá je i pro lidi s vysokým krevním tlakem, protože má účinky, které slibují jeho snížení, stejně tak snížení cholesterolu v krvi.

Jak ovoce jíst?

Pokud přemýšlíte nad tím, která část ovoce je vlastně k jídlu, tak jsou to právě ta semínka. Můžete je jíst jen tak – například je lžičkou vybírat z rozkrojeného ovoce, nebo si z nich připravit šťávu v odšťavovači. Sirup připravený z granátového ovoce se nazývá grenadina a je součástí mnohých míchaných nápojů. Samotná semínka se vydlabaná používají do mnohých salátů nebo dezertů. Semínka lze také povařit a použít například k rybám, drůbeži či grilovanému masu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!