Granátové jablko lze pěstovat i u nás

Granátové jablko získává čím dál více popularity také u nás. Proto není divu, že si spousta z nás hledá způsoby, jak si vypěstovat vlastní granátové jablko. Je to možné i u nás, ale je potřeba dbát na to, aby stromek nebyl při teplotě nižší, než je 0 °C. Tato rostlina je ve formě keře nebo stromku a vypěstovat si ji můžete ze semínka, které najdete uvnitř plodu. Jak na to?

Příprava semínka

Semínko vyjměte z dužnatého obalu. Takové semínko můžeme propláchnout ve vodě a pak je nechat ve vodě stát. Poté už je možné semínka rovnou zasít. Je potřeba vzít na vědomí, že granátové jablko je rostlina subtropická až tropická, proto i při klíčení potřebuje poměrně vysoké teploty – a to 25 až 30 °C. Pokud bude teplota nižší, klíčení bude pomalejší.

Půda

Pokud přemýšlíte nad tím, jakou půdu použít, pak zvolte lehkou a propustnou neutrální půdu. Vyhněte se vápenatým půdám, ty rostlina nesnáší. Běžný substrát můžete odlehčit pískem, rozdrobeným polystyrenem nebo perlitem. Protože nesnáší mráz, je vhodné vysadit jej do velké nádoby, kterou na podzim a na zimu budeme přenášet do interiéru. V zimě pak můžete omezit zálivku a skladovat i na tmavším místě, protože rostlina je opadavá.

Foto: Pixabay

Hnojení a péče

V zimě spočívá veškerá péče v tom, že rostlinu tu a tam maličko zalijete. Na jaře a v létě je potřeba stromek vynést na světlé místo. Přesto se ale vyhýbejte přímému polednímu slunci, vhodný je polostín. Starší rostliny už můžeme vystavovat slunci klidně i po celý den. Svůj stromek pravidelně zalévejte a podle potřeby také přihnojujte.

Granátové jablko

V současné době již není problém koupit granátové jablko kdykoli v průběhu roku. Většinou se s ním ale setkáváme na Vánoce, kdy se dá koupit za poměrně dobrou cenu. Vytvořit si z něj můžeme skvělé nápoje nebo také omáčky a nejrůznější dezerty.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!